Tani i dostępny lek ratuje ciężko chorych na COVID-19. Naukowcy to potwierdzili

Deksametazon, tani i powszechnie dostępny lek, znacznie ogranicza śmiertelność wśród osób poważnie chorych na COVID-19 - wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców.
Zobacz wideo

Deksametazon to niedrogi przeciwzapalny lek steroidowy stosowany m.in. w leczeniu reumatyzmu i chorób skóry. Ma również działanie przeciwalergiczne i pozwala szybko zniwelować obrzęki np. w przypadku wstrząsu anafilaktycznego czy przy urazach mózgu.

We wtorek deksametazon ogłoszono także pierwszym lekiem, którego skuteczność przeciw COVID-19 jest potwierdzona klinicznie. 

W badaniu przeprowadzonym przez brytyjskich naukowców 2104 pacjentów otrzymało lek, zaś 4321 standardową opiekę. Po 28 dniach liczba zgonów wśród pacjentów otrzymujących leki była o 35 proc. niższa wśród osób wymagających respiratora oraz 20 proc. niższa wśród pacjentów wymagających podania tlenu. Lek nie wykazał skuteczności u lżej chorych osób.

- Deksametazon jest niedrogi, łatwo dostępny i może od razu być używany do ratowania życia pacjentów na całym świecie. To wielki przełom - powiedział jeden z autorów badania Peter Horby. 

Deksametazon w standardowej terapii w Wielkiej Brytanii

Eksperci szacują, że jeśli lek byłby podawany chorym Wielkiej Brytanii od początku pandemii, mógłby ocalić nawet pięć tysięcy osób - podaje BBC.

Od wtorku szpitale w Wielkiej Brytanii zaczną stosować deksametazon w leczeniu ciężko chorych pacjentów z COVID-19 - oświadczył brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. 

Ponieważ deksametazon jest tani, może on znacznie poprawić sytuację w biedniejszych krajach, gdzie odnotowuje się wiele zakażeń koronawirusem.

TOK FM PREMIUM