Olsztyn. Koronawirus u gości weselnych. Służby sanitarne docierają do kolejnych uczestników imprezy

U pięciu mieszkańców Olsztyna, którzy uczestniczyli w przyjęciu weselnym, służby sanitarne stwierdziły zakażenie koronawirusem. Wcześniej u dwojga innych uczestników tego samego przyjęcia weselnego też stwierdzono zakażenie.
Zobacz wideo

Wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko poinformował w środę wieczorem PAP, że dziewięć osób z Olsztyna 6 i 7 czerwca uczestniczyło w przyjęciu weselnym, które odbywało się w innym województwie. Kilka dni temu u dwojga osób z Olsztyna, bawiących na tym przyjęciu, stwierdzono koronawirusa. W związku z tym sanepid przebadał pozostałych uczestników wesela.

- Na 9 osób uczestniczących w tym weselu z Olsztyna u 7 stwierdziliśmy zakażenie. Pięć dodatnich prób potwierdziliśmy dziś po południu – powiedział Dzisko i dodał, że wszystkie te osoby przechodzą zakażenie bezobjawowo.

Dzisko dodał, że służby sanitarne docierają do kolejnych uczestników wesela.

- Mamy pełen wykaz gości, byli tam ludzie z innych województw, więc przekazaliśmy informację sanepidom w innych regionach. Każdy z kolegów wie, kogo i gdzie ma szukać. My będziemy badać jeszcze m.in. mieszkańców powiatów mrągowskiego i ełckiego – dodał Dzisko.

Potwierdzenie zakażenia u pięciorga kolejnych osób oznacza, że w środę stwierdzono w woj. warmińsko-mazurskim 14 nowych przypadków COVID-19. To od wielu tygodni najwyższa liczba zachorowań. W środę potwierdzono zakażenie m.in. u lekarski szpitala miejskiego w Olsztynie i chirurga ze szpitala w Biskupcu, pomocy medycznej z Olsztyna i pacjenta interny z Pisza.

O tym, że wirus jest wciąż obecny i w każdej chwili możemy go złapać we wtorek w TOK FM mówił Rafał Halik z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Instytutu Higieny. . Wspominał też o weselach: - Ostatnio było pojedyncze niepokojące zdarzenie - w opoczyńskim było huczne wesele, na którym jedenaście osób się zaraziło. Musimy pamiętać, że ten wirus jest i że ten wirus jest groźny. Za każdym razem to jest jak gra w rosyjską ruletkę i to, że w tym bębenku jest tylko jeden pocisk, to jest marne pocieszenie.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM