Koronawirus w Polsce. Ponad 350 nowych zakażeń. Najwięcej na Śląsku i na Mazowszu

Resort zdrowia podał najświeższe dane dotyczące koronawirusa. W piątek odnotowano 352 nowe przypadki zakażenia, 18 kolejnych osób zmarło.
Zobacz wideo

W piątek (19 czerwca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 352 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia COVID-19. Najwięcej z nich odnotowano na Śląsku (91) oraz na Mazowszu (84). Kolejne przypadki dotyczą województw: łódzkiego (63), lubelskiego (15), podlaskiego (14), dolnośląskiego (13), małopolskiego (13), podkarpackiego (13), wielkopolskiego (11), świętokrzyskiego (11), opolskiego (10), warmińsko-mazurskiego (5), zachodniopomorskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3) oraz pomorskiego (2).

W sumie liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii w Polsce wzrosła do 31 316.

Oprócz tego resort zdrowia poinformował w piątek o śmierci kolejnych 18 osób zakażonych COVID-19. Do pacjenci w wieku od 59 do 92 lat, między innymi z Łańcuta, Tychów, Białegostoku, Poznania czy Lublina. Większość z nich - jak informuje ministerstwo - miała choroby współistniejące.

Łączna liczba zmarłych na koronawirusa w Polsce wzrosła do 1 334.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W czwartek (18 czerwca) resort zdrowia poinformował o 314 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W komunikacie podano, że zmarło aż 30 osób, najmłodsza miała 39 lat. To jeden z największych przyrostów liczby zgonów od początku epidemii. - Zazwyczaj liczba zgonów związana jest nie z tymi przypadkami zachorowań, które notujemy w dwóch, trzech ostatnich dniach, ale z raportowanymi zakażeniami sprzed tygodnia lub dwóch tygodni - wyjaśniał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że właśnie wtedy w Polsce mieliśmy do czynienia ze wzmożoną dzienną liczbą zachorowań. 6 czerwca wykryto 576 nowych przypadków COVID-19, dzień później zdiagnozowano kolejnych 575 chorych, a kolejnego dnia 599.

W środę 17 czerwca resort zdrowia informował o ponad 500 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarło 14 osób. We wtorek (16 czerwca) liczba odnotowanych w Polsce od 4 marca przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła 30 tysięcy. Potwierdzono 407 nowych przypadków zakażenia, zmarło 16 osób. W poniedziałek (15 czerwca) resort zdrowia przekazał informację o 396 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o kolejnych dziewięciu osobach zmarłych. W niedzielę poinformowano o 375 nowych przypadkach zakażenia. Zmarło kolejnych 10 osób.

Koronawirus w Polsce. Kwarantanna będzie krótsza

Kwarantanna w związku z koronawirusem będzie skrócona - poinformował rzecznik resortu zdrowia. Ma trwać tydzień, a nie 14 dni. Krótsza kwarantanna ma pozwolić na szybszy powrót do pracy. Według nowych zasad, osoby przebywające w izolacji w siódmej dobie kwarantanny dostaną SMS-a z prośbą o zgłoszenie się na badanie w punkcie drive-thru. - I taka osoba, po zgłoszeniu się na badanie oraz otrzymaniu wyniku negatywnego, może od razu opuścić kawarantannę - mówił rzecznik MZ podczas spotkania z dziennikarzami. Do tej pory takie SMS-y były wysyłane dopiero w jedenastej dobie kwarantanny.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

Od soboty 6 czerwca działalność wznowiły kina, teatry, opery, filharmonie, a także baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki. Wszystko w określonych warunkach sanitarnych.

Wcześniej - od soboty (30 maja) zniesiony został obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej, jeśli zachowany jest dwumetrowy dystans społeczny. Maski pozostają obowiązkowe m.in. w sklepach, kościołach, środkach komunikacji publicznej oraz tam, gdzie zachowanie dystansu nie jest możliwe. Od tego samego dnia możliwe jest również organizowane zgromadzeń dla maksymalnie 150 osób. Zdjęte zostały ograniczenia w liczbie osób, które mogą przebywać na terenie sklepu czy restauracji. Od niedzieli 31 maja nie obowiązują limity wiernych w kościołach, choć konieczne jest wciąż zachowanie 2 metrów odległości.

13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej (o czym w środę poinformował premier Mateusz Morawiecki). Od 16 czerwca możliwe są loty międzynarodowe.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM