Koronawirus. Kwarantanna będzie krótsza, by szybciej móc wrócić do pracy

Kwarantanna w związku z koronawirusem będzie skrócona - poinformował rzecznik resortu zdrowia. Ma trwać tydzień, a nie 14 dni. Krótsza kwarantanna ma pozwolić na szybszy powrót do pracy.

O skróceniu kwarantanny do siedmiu dni mówił dziś rzecznik resortu zdrowia - Wojciech Andrusiewicz. Według nowych zasad, osoby przebywające w izolacji w siódmej dobie kwarantanny dostaną SMS-a z prośbą o zgłoszenie się na badanie w punkcie drive-thru. - I taka osoba, po zgłoszeniu się na badanie oraz otrzymaniu wyniku negatywnego, może od razu opuścić kawarantannę - mówił rzecznik podczas spotkania z dziennikarzami.

Do tej pory takie SMS-y były wysyłane dopiero w jedenastej dobie kwarantanny.

Ministerstwo Zdrowia apeluje, by korzystać z badań typu drive-thru, bo niestety osoby przebywające na kwarantannie nie wykazują większego zainteresowania możliwością szybkiego przeprowadzenia testu na obecność koronawirusa.

- Nie ma masowego zgłaszania się osób z kwarantanny do punktów drive-thru. Prosty przykład: jak mamy 3000 SMS-ów skierowanych jednego dnia (do osób w izolacji - red.), to zgłasza się 400-500. To pytanie, czemu takie osoby nie chcą się zgłosić do punktu drive-thru i nie chcą mieć badania PCR - zastanawiał się Andrusiewicz.

Skrócenie okresu izolacji ma pozwolić  na szybszy powrót do pracy.

Według najnowszych danych MZ, kwarantannie poddanych jest obecnie w Polsce ponad 93720 osób.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM