Koronawirus w Polsce. Ponad 300 nowych przypadków zakażenia i kilkanaście kolejnych ofiar

W sobotę odnotowano 309 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 12 kolejnych osób nie żyje - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia.
Zobacz wideo

Nowe przypadki dotyczą województw: województw: śląskiego (114), mazowieckiego (52), łódzkiego (44), małopolskiego (23), podlaskiego (15), dolnośląskiego (13), świętokrzyskiego (11), wielkopolskiego (8), podkarpackiego (7), kujawsko-pomorskiego (5), lubelskiego (5), opolskiego (4), lubuskiego (3), pomorskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2) i zachodniopomorskiego (1). 

Łącznie zatem liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce od początku pandemii wzrosła do 31 620.

W sobotę ministerstwo poinformowało także o kolejnych 12 osobach, które zmarły z powodu zakażenia COVID-19. To pacjenci w wieku od 66 do 90 lat, między innymi ze Starachowic, Krakowa i Warszawy. Tym samym łączna liczba ofiar koronawirusa w naszym kraju wzrosła do 1 346.

W piątek resort zdrowia informował o 352 nowych zakażeniach, w tym najwięcej dotyczyło Śląska (91) oraz Mazowsza (84). Oprócz tego ministerstwo podało także informację o kolejnych 18 osobach, które zmarły z powodu Covid-19. Byli to pacjenci w wieku od 59 do 92 lat. 

Dzień wcześniej - w czwartek 18 czerwca - było 314 nowych przypadków koronawirusa i aż 30 kolejnych zgonów. Najmłodsza z ofiar miała 39 lat. W środę 17 czerwca resort zdrowia informował o ponad 500 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarło 14 osób. 

Nowe zasady kwarantanny

Kilka dni temu rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz informował o nowych zasadach dotyczących kwarantanny. Ma być krótsza i trwać nie 14 dni, a jedynie tydzień. Wszystko po to, by pozwolić na szybszy powrót do pracy. Według nowych zasad, osoby przebywające w izolacji w siódmej dobie kwarantanny dostaną SMS-a z prośbą o zgłoszenie się na badanie w punkcie drive-thru. - I taka osoba, po zgłoszeniu się na badanie oraz otrzymaniu wyniku negatywnego, może od razu opuścić kawarantannę - mówił rzecznik MZ.

Zniesiona została też większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe.

Koronawirus. Luzowanie obostrzeń

Od soboty 6 czerwca działalność wznowiły kina, teatry, opery, filharmonie, a także baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki. Wszystko w określonych warunkach sanitarnych.

Wcześniej - od soboty (30 maja) zniesiony został obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej, jeśli zachowany jest dwumetrowy dystans społeczny. Maski pozostają obowiązkowe m.in. w sklepach, kościołach, środkach komunikacji publicznej oraz tam, gdzie zachowanie dystansu nie jest możliwe. Od tego samego dnia możliwe jest również organizowane zgromadzeń dla maksymalnie 150 osób. Zdjęte zostały ograniczenia w liczbie osób, które mogą przebywać na terenie sklepu czy restauracji. Od niedzieli 31 maja nie obowiązują limity wiernych w kościołach, choć konieczne jest wciąż zachowanie 2 metrów odległości.

TOK FM PREMIUM