Koronawirus w Polsce. Są najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia: ponad 300 nowych zakażeń

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych ponad 300 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym kraju. W czasie minionej doby zmarło 10 osób.
Zobacz wideo

Resort zdrowia poinformował o 311 nowych przypadkach zakażenia. 128 z nich odnotowano w województwie śląskim.

Ministerstwo poinformowało, że zmarło 10 osób zakażonych koronawirusem. "Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - czytamy w komunikacie MZ.

Od początku marca, kiedy zdiagnozowano w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem, zachorowało  31 931 osób, 1 356 chorych zmarło.

Koronawirus w Polsce

W sobotę resort zdrowia informował o 309 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem - w tym najwięcej (114) dotyczyło województwa śląskiego. Oprócz tego - ministerstwo podało informację o kolejnych 12 osobach, które zmarły z powodu COVID-19. 

Dzień wcześniej - w piątek 19 czerwca - nowych potwierdzonych zakażeń było 352, a zgonów - 18. W czwartek zaś resort informował o 314 nowych przypadkach i aż o 30 osobach zmarłych. Najmłodsza z nich miała 39 lat

Nowe zasady kwarantanny

Kilka dni temu rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz informował o nowych zasadach kwarantanny. Ma być krótsza i trwać nie 14 dni, a jedynie tydzień. Wszystko po to, by pozwolić na szybszy powrót do pracy. Według nowych zasad, osoby przebywające w izolacji w siódmej dobie kwarantanny dostaną SMS-a z prośbą o zgłoszenie się na badanie w punkcie drive-thru. - I taka osoba, po zgłoszeniu się na badanie oraz otrzymaniu wyniku negatywnego, może od razu opuścić kawarantannę - mówił rzecznik MZ.

Zniesiona została też większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe.

Koronawirus. Luzowanie obostrzeń

Od soboty 6 czerwca działalność wznowiły kina, teatry, opery, filharmonie, a także baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki. Wszystko w określonych warunkach sanitarnych.

Wcześniej - od soboty (30 maja) zniesiony został obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej, jeśli zachowany jest dwumetrowy dystans społeczny. Maski pozostają obowiązkowe m.in. w sklepach, kościołach, środkach komunikacji publicznej oraz tam, gdzie zachowanie dystansu nie jest możliwe. Od tego samego dnia możliwe jest również organizowane zgromadzeń dla maksymalnie 150 osób. Zdjęte zostały ograniczenia w liczbie osób, które mogą przebywać na terenie sklepu czy restauracji. Od niedzieli 31 maja nie obowiązują limity wiernych w kościołach, choć konieczne jest wciąż zachowanie 2 metrów odległości.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM