Koronawirus w Polsce. MZ: Prawie 300 nowych przypadków, 16 zgonów

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 298 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym kraju. Resort przekazał też, że zmarło 16 chorych na COVID-19.
Zobacz wideo

Mamy 298 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek resort zdrowia. Najwięcej przypadków - 125 - dotyczy Śląska. Zmarło kolejnych 16 osób chorujących na COVID-19. W sumie od początku epidemii koronawiurem w Polsce zakaziło się 33 119 osób, a zantowano 1 412 zgonów.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywają 1974 osoby, pod respiratorem - 74. Wyzdrowiało 18 tys. 654 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 17 tys. 139 osób, a kwarantanną 92 tys. 409.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W środę zakażenie koronawirusem zdiagnozowano u 294 osób, a zmarło aż 21 chorych.Prawie 1/3 zachorowań dotyczyła woj. śląskiego. 

We wtorek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 300 nowych przypadków zakażenia. Zmarło 16 osób. Najwięcej zakażeń odnotowano na Śląsku.

W poniedziałek (22 czerwca) resort zdrowia poinformował o 296 nowych nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym kraju. Podano też informację o śmierci kolejnych 3 osób. W niedzielę MZ poinformowało o 311 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 10 chorych.

W sobotę resort zdrowia informował o 309 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem - w tym najwięcej (114) dotyczyło województwa śląskiego. Oprócz tego - ministerstwo podało informację o kolejnych 12 osobach, które zmarły z powodu COVID-19. 

Dzień wcześniej - w piątek 19 czerwca - nowych potwierdzonych zakażeń było 352, a zgonów - 18. W czwartek zaś resort informował o 314 nowych przypadkach i aż o 30 osobach zmarłych. Najmłodsza z nich miała 39 lat.

Koronawirus. Rekord zachorowań na świecie

Jak informowała Światowa Organizacja Zdrowia, w niedzielę pojawiło się rekordowo dużo nowych przypadków koronawirusa na świecie. W ciągu 24 godzin przybyły 183 tysiące zakażeń. O nadejściu już drugiej fali epidemii w Seulu poinformowały też służby sanitarne Korei Południowej. Za rekordowy przyrost zakażeń odpowiedzialne są przede wszystkim kraje obu Ameryk, w których pojawia się teraz najwięcej przypadków nowych zakażeń. Na czele listy jest Brazylia, w której zarejestrowano ponad jedną trzecią nowych zakażeń na świecie. Drugie są Stany Zjednoczone, a trzecie Indie.

Koronawirus. Głosowanie w reżimie sanitarnym

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, przypomniał we wtorek (23 czerwca), że nadal obowiązują przepisy nakazujące zakrywanie ust i nosa w budynkach użyteczności publicznej, sklepach czy komunikacji miejskiej.

Zatem tak samo, jak m.in. w sklepach, także w lokalach wyborczych obowiązuje nas noszenie maseczek. Co, jeśli ktoś nie zastosuje się do wytycznych? Jak mówił rzecznik, w trosce o bezpieczeństwo pozostałych osób, komisja wyborcza może "uznać, że taki obywatel powinien wrócić do domu, wziąć maseczkę i dopiero oddać głos". 

Koronawirus. Nowe zasady kwarantanny

Kilka dni temu rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz informował o nowych zasadach kwarantanny. Ma być krótsza i trwać nie 14 dni, a jedynie tydzień. Wszystko po to, by pozwolić na szybszy powrót do pracy. Według nowych zasad, osoby przebywające w izolacji w siódmej dobie kwarantanny dostaną SMS-a z prośbą o zgłoszenie się na badanie w punkcie drive-thru. - I taka osoba, po zgłoszeniu się na badanie oraz otrzymaniu wyniku negatywnego, może od razu opuścić kawarantannę - mówił rzecznik MZ.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

W Polsce zniesiona została zdecydowana większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe.

Od soboty 6 czerwca działalność wznowiły kina, teatry, opery, filharmonie, a także baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki. Wszystko w określonych warunkach sanitarnych.

Wcześniej - od soboty (30 maja) zniesiony został obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej, jeśli zachowany jest dwumetrowy dystans społeczny. Maski pozostają obowiązkowe m.in. w sklepach, kościołach, środkach komunikacji publicznej oraz tam, gdzie zachowanie dystansu nie jest możliwe. Od tego samego dnia możliwe jest również organizowane zgromadzeń dla maksymalnie 150 osób.

Posłuchaj podcastu: 

TOK FM PREMIUM