Koronawirus w Polsce. Blisko 300 nowych przypadków zakażeń i kilkanaście kolejnych ofiar

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 285 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym kraju. Resort przekazał też, że zmarło 17 chorych na COVID-19.
Zobacz wideo

W piątkowym (26 czerwca) raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 285 nowych przypadkach koronawirusa w naszym kraju. Najwięcej z województwa śląskiego (96). Kolejne przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (45), wielkopolskiego (35), łódzkiego (20), dolnośląskiego (18), małopolskiego (17), podlaskiego (15), podkarpackiego (14), warmińsko-mazurskiego (9), zachodniopomorskiego (4), lubelskiego (3), pomorskiego (3), opolskiego (3), świętokrzyskiego (2) i lubuskiego (1).

Łączna liczba zakażeń COVID-19 w Polsce wzrosła więc do 33 395.

Ministerstwo poinformowało też, że zmarło 17 kolejnych osób zarażonych koronawirusem. To pacjenci w wieku od 59 do 86 lat, między innymi z Raciborza, Zgierza, Radomia i Warszawy. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Łączna liczba ofiar COVID-19 w Polsce od początku epidemii wzrosła do 1 429.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W czwartek resort zdrowia poinformował o 298 nowych zakażeniach oraz o 16 osobach zmarłych.. Najwięcej zakażeń odnotowano na Śląsku. 

W środę zakażenie koronawirusem zdiagnozowano u 294 osób, a zmarło aż 21 chorych. Prawie 1/3 zachorowań dotyczyła woj. śląskiego. 

We wtorek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 300 nowych przypadków zakażenia. Zmarło 16 osób. Najwięcej zakażeń odnotowano na Śląsku.

W poniedziałek (22 czerwca) resort zdrowia poinformował o 296 nowych nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym kraju. Podano też informację o śmierci kolejnych 3 osób. W niedzielę MZ poinformowało o 311 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 10 chorych.

W sobotę resort zdrowia informował o 309 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem - w tym najwięcej (114) dotyczyło województwa śląskiego. Oprócz tego - ministerstwo podało informację o kolejnych 12 osobach, które zmarły z powodu COVID-19. 

Dzień wcześniej - w piątek 19 czerwca - nowych potwierdzonych zakażeń było 352, a zgonów - 18. W czwartek zaś resort informował o 314 nowych przypadkach i aż o 30 osobach zmarłych. Najmłodsza z nich miała 39 lat.

Koronawirus. Rekord zachorowań na świecie

Jak informowała Światowa Organizacja Zdrowia, w niedzielę pojawiło się rekordowo dużo nowych przypadków koronawirusa na świecie. W ciągu 24 godzin przybyły 183 tysiące zakażeń. O nadejściu już drugiej fali epidemii w Seulu poinformowały też służby sanitarne Korei Południowej. Za rekordowy przyrost zakażeń odpowiedzialne są przede wszystkim kraje obu Ameryk, w których pojawia się teraz najwięcej przypadków nowych zakażeń. Na czele listy jest Brazylia, w której zarejestrowano ponad jedną trzecią nowych zakażeń na świecie. Drugie są Stany Zjednoczone, a trzecie Indie.

Koronawirus. Głosowanie w reżimie sanitarnym

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, przypomniał we wtorek (23 czerwca), że nadal obowiązują przepisy nakazujące zakrywanie ust i nosa w budynkach użyteczności publicznej, sklepach czy komunikacji miejskiej.

Zatem tak samo, jak m.in. w sklepach, także w lokalach wyborczych obowiązuje nas noszenie maseczek. Co, jeśli ktoś nie zastosuje się do wytycznych? Jak mówił rzecznik, w trosce o bezpieczeństwo pozostałych osób, komisja wyborcza może "uznać, że taki obywatel powinien wrócić do domu, wziąć maseczkę i dopiero oddać głos".

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

W Polsce zniesiona została zdecydowana większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe.

Od soboty 6 czerwca działalność wznowiły kina, teatry, opery, filharmonie, a także baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki. Wszystko w określonych warunkach sanitarnych.

Wcześniej - od soboty (30 maja) zniesiony został obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej, jeśli zachowany jest dwumetrowy dystans społeczny. Maski pozostają obowiązkowe m.in. w sklepach, kościołach, środkach komunikacji publicznej oraz tam, gdzie zachowanie dystansu nie jest możliwe. Od tego samego dnia możliwe jest również organizowane zgromadzeń dla maksymalnie 150 osób.

Posłuchaj podcastu:

DOSTĘP PREMIUM