Koronawirus w Polsce. Są najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia. Ponad 300 nowych zakażeń

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 319 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Sześć kolejnych osób chorych na COVID-19 zmarło.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 319 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem.

Potwierdzone przypadki dotyczą województw: śląskiego (81), łódzkiego (49), wielkopolskiego (48), mazowieckiego (41), opolskiego (21), podkarpackiego (18), świętokrzyskiego (14), lubelskiego (10), małopolskiego (10), podlaskiego (9), dolnośląskiego (6), kujawsko-pomorskiego (5), pomorskiego (4), lubuskiego (2) i zachodniopomorskiego (1).

"Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 58-K Warszawa, 54-M Warszawa (mieszkaniec woj. łódzkiego), 86-K Opole, 66-M, 82-K Poznań, 87-M Starachowice. Większość osób miała choroby współistniejące" - czytamy na Twitterze resortu. 

Do tej pory odnotowano w Polsce 33 714 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 1435 osób.

Koronawirus w Polsce. Bilans zachorowań i zgonów

W piątek resort zdrowia informował o 285 nowych zakażeniach i 17 ofiarach śmiertelnych. Byli to pacjenci w wieku od 59 do 86 lat, między innymi z Raciborza, Zgierza, Radomia i Warszawy. Dzień wcześniej - w czwartek (25 czerwca) - ministerstwo podawało informację o 298 nowych zakażeniach oraz o 16 osobach zmarłych. Najwięcej zakażeń odnotowano na Śląsku. 

W środę zakażenie koronawirusem zdiagnozowano u 294 osób, a zmarło aż 21 chorych. Prawie 1/3 zachorowań dotyczyła woj. śląskiego. We wtorek zaś Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 300 nowych przypadków zakażenia. Zmarło 16 osób. Najwięcej zakażeń ponownie odnotowano na Śląsku.

Na wybory w maseczce

W Polsce nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, na przykład w komunikacji miejskiej czy sklepach. Ministerstwo Zdrowia nieustannie o tym przypomina, bo często widać ludzi, którzy nie stosują się do tych obostrzeń. Również na niedzielne wybory prezydenckie - jeśli będziemy głosować tradycyjnie, w lokalach - musimy zabrać maseczkę. Co, jeśli ktoś nie zastosuje się do wytycznych? Jak mówił rzecznik MZ, w trosce o bezpieczeństwo pozostałych osób, komisja wyborcza może "uznać, że taki obywatel powinien wrócić do domu, wziąć maseczkę i dopiero oddać głos".

Koronawirus. Rekord zachorowań na świecie

Jak informowała Światowa Organizacja Zdrowia, w niedzielę pojawiło się rekordowo dużo nowych przypadków koronawirusa na świecie. W ciągu 24 godzin przybyły 183 tysiące zakażeń. O nadejściu już drugiej fali epidemii w Seulu poinformowały też służby sanitarne Korei Południowej. Za rekordowy przyrost zakażeń odpowiedzialne są przede wszystkim kraje obu Ameryk, w których pojawia się teraz najwięcej przypadków nowych zakażeń. Na czele listy jest Brazylia, w której zarejestrowano ponad jedną trzecią nowych zakażeń na świecie. Drugie są Stany Zjednoczone, a trzecie Indie.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

W Polsce zniesiona została zdecydowana większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe.

Od soboty 6 czerwca działalność wznowiły kina, teatry, opery, filharmonie, a także baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki. Wszystko w określonych warunkach sanitarnych.

Wcześniej - od soboty (30 maja) zniesiony został obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej, jeśli zachowany jest dwumetrowy dystans społeczny. Maski pozostają obowiązkowe m.in. w sklepach, kościołach, środkach komunikacji publicznej oraz tam, gdzie zachowanie dystansu nie jest możliwe. Od tego samego dnia możliwe jest również organizowane zgromadzeń dla maksymalnie 150 osób.

TOK FM PREMIUM