Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia: 193 nowych zakażonych

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 193 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Cztery kolejne osoby chore na COVID-19 zmarły.

Resort poinformował, że mamy 193 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (32), śląskiego (30), łódzkiego (26), opolskiego (19), podlaskiego (19), małopolskiego (18), podkarpackiego (14), lubelskiego (10), świętokrzyskiego (10), pomorskiego (4), warmińsko-mazurskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), dolnośląskiego (2) i wielkopolskiego (2).  Zmarły 4 osoby zakażone koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 80-M Tychy, 45-M Orzesze, 72-K Poznań, 83-K Starachowice.

Dotychczas wyzdrowiało 20 tys. 548 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1845 osób, pod respiratorem jest 83 chorych – podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 15 tys. 211 osób, a kwarantanną – 85 tys. 603 osoby.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 319 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i o sześciu osobach zmarłych.

W piątek resort zdrowia informował o 285 nowych zakażeniach i 17 ofiarach śmiertelnych. Byli to pacjenci w wieku od 59 do 86 lat, między innymi z Raciborza, Zgierza, Radomia i Warszawy. Dzień wcześniej - w czwartek (25 czerwca) - ministerstwo podawało informację o 298 nowych zakażeniach oraz o 16 osobach zmarłych. Najwięcej zakażeń odnotowano na Śląsku.

W środę zakażenie koronawirusem zdiagnozowano u 294 osób, a zmarło aż 21 chorych. Prawie 1/3 zachorowań dotyczyła woj. śląskiego. We wtorek zaś Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 300 nowych przypadków zakażenia. Zmarło 16 osób. Najwięcej zakażeń ponownie odnotowano na Śląsku.

Na wybory w maseczce

W Polsce nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, na przykład w komunikacji miejskiej czy sklepach. Ministerstwo Zdrowia nieustannie o tym przypomina, bo często widać ludzi, którzy nie stosują się do tych obostrzeń. Również na niedzielne wybory prezydenckie - jeśli będziemy głosować tradycyjnie, w lokalach - musimy zabrać maseczkę. Co, jeśli ktoś nie zastosuje się do wytycznych? Jak mówił rzecznik MZ, w trosce o bezpieczeństwo pozostałych osób, komisja wyborcza może "uznać, że taki obywatel powinien wrócić do domu, wziąć maseczkę i dopiero oddać głos".

Koronawirus. Rekord zachorowań na świecie

Jak informowała Światowa Organizacja Zdrowia, w niedzielę pojawiło się rekordowo dużo nowych przypadków koronawirusa na świecie. W ciągu 24 godzin przybyły 183 tysiące zakażeń. O nadejściu już drugiej fali epidemii w Seulu poinformowały też służby sanitarne Korei Południowej. Za rekordowy przyrost zakażeń odpowiedzialne są przede wszystkim kraje obu Ameryk, w których pojawia się teraz najwięcej przypadków nowych zakażeń. Na czele listy jest Brazylia, w której zarejestrowano ponad jedną trzecią nowych zakażeń na świecie. Drugie są Stany Zjednoczone, a trzecie Indie.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

W Polsce zniesiona została zdecydowana większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe.

Od soboty 6 czerwca działalność wznowiły kina, teatry, opery, filharmonie, a także baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki. Wszystko w określonych warunkach sanitarnych.

Wcześniej - od soboty (30 maja) zniesiony został obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej, jeśli zachowany jest dwumetrowy dystans społeczny. Maski pozostają obowiązkowe m.in. w sklepach, kościołach, środkach komunikacji publicznej oraz tam, gdzie zachowanie dystansu nie jest możliwe. Od tego samego dnia możliwe jest również organizowane zgromadzeń dla maksymalnie 150 osób.

DOSTĘP PREMIUM