Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia mówią o prawie 250 nowych przypadkach

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 247 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Sześć kolejnych osób chorych na COVID-19 zmarło.
Zobacz wideo

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 247 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło sześć kolejnych osób. Do dziś łącznie w Polsce odnotowano 34 154 przypadki i 1444 zgony spowodowane koronawirusem.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W niedzielę resort informował i 193 osobach zakażonych i 4, które zmarły.W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 319 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i o sześciu osobach zmarłych.

W piątek resort zdrowia informował o 285 nowych zakażeniach i 17 ofiarach śmiertelnych. Byli to pacjenci w wieku od 59 do 86 lat, między innymi z Raciborza, Zgierza, Radomia i Warszawy. Dzień wcześniej - w czwartek (25 czerwca) - ministerstwo podawało informację o 298 nowych zakażeniach oraz o 16 osobach zmarłych. Najwięcej zakażeń odnotowano na Śląsku.

Koronawirus. Rekord zachorowań na świecie

Jak informowała Światowa Organizacja Zdrowia, w niedzielę pojawiło się rekordowo dużo nowych przypadków koronawirusa na świecie. W ciągu 24 godzin przybyły 183 tysiące zakażeń. O nadejściu już drugiej fali epidemii w Seulu poinformowały też służby sanitarne Korei Południowej. Za rekordowy przyrost zakażeń odpowiedzialne są przede wszystkim kraje obu Ameryk, w których pojawia się teraz najwięcej przypadków nowych zakażeń. Na czele listy jest Brazylia, w której zarejestrowano ponad jedną trzecią nowych zakażeń na świecie. Drugie są Stany Zjednoczone, a trzecie Indie.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

W Polsce zniesiona została zdecydowana większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe.

Od soboty 6 czerwca działalność wznowiły kina, teatry, opery, filharmonie, a także baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki. Wszystko w określonych warunkach sanitarnych.

Wcześniej - od soboty (30 maja) zniesiony został obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej, jeśli zachowany jest dwumetrowy dystans społeczny. Maski pozostają obowiązkowe m.in. w sklepach, kościołach, środkach komunikacji publicznej oraz tam, gdzie zachowanie dystansu nie jest możliwe. Od tego samego dnia możliwe jest również organizowane zgromadzeń dla maksymalnie 150 osób.

Nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, na przykład w komunikacji miejskiej czy sklepach. Ministerstwo Zdrowia nieustannie o tym przypomina, bo często widać ludzi, którzy nie stosują się do tych obostrzeń.

DOSTĘP PREMIUM