Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia. Ponad 370 nowych zakażeń

Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy bilans związany z epidemią koronawirusa. W ciągu ostatniej doby zanotowano 371 nowych przypadków zakażażenia koronawirusem. Zmarło 15 chorych.
Zobacz wideo

Resort zdrowia przekazał w czwartek, że w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 371 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej z nich potwierdzono na Śląsku (148), w woj. łódzkim (52) oraz mazowieckim (45). 

"Z przykrością informujemy o śmierci 15 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 67-M, 75-K, 72-K, 65-K Zgierz, 53-K Tychy, 87-M Cieszyn, 76-M Poznań, 75-K Łańcut, 78-M, 59-M, 63-M, 50-M, 60-M, 75-M Wrocław, 84-K Starachowice (mieszkanka woj. łódzkiego). Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - czytamy na Twitterze MZ. 

Łącznie w Polsce odnotowano już 35 146 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 1492 osoby.

Premier przekonuje, że koronawirus jest "w odwrocie"

- Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii i to jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie [...]. Już nie trzeba się jego bać, trzeba pójść na wybory tłumnie 12 lipca. Będą zachowane wszystkie wymogi sanitarne - mówił w środę Tomaszowie Lubelskim premier Mateusz Morawiecki.

Resort zdrowia w czwartek (2 lipca) znów poinformował o ponad 370 nowych przypadkach zakażenia; w środę przekazano zaś informację o 382 nowych zachorowaniach. Od kilku dni podawane są informacje o kilkunastu zgonach w związku z COVID-19.

Koronawirus w Polsce

W środę (1 lipca) przekazano informację o 382 nowych przypadkach zakażażenia koronawirusem. Zmarło 14 chorych. Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwie śląskim - 169 i w Wielkopolsce - 107. We wtorek resort zdrowia poinformował o 239 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa, z czego najwięcej - 84 - odnotowano na Śląsku. Podano też informację o 19 kolejnych zgonach. Najmłodsza ofiara to 42-letnia kobieta, która zmarła we Wrocławiu. MZ podaje, że miała "choroby współistniejące".

W poniedziałek resort zdrowia informował o 247 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych sześć osób chorych na Covid-19. 

W niedzielę resort informował o 193 osobach zakażonych i czterech, które zmarły. W sobotę, z kolei, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 319 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i o sześciu osobach zmarłych. Tego dnia odbywała się w Polsce I tura wyborów prezydenckich, którą przeprowadzono w formule hybrydowej - chętni wyborcy mogli skorzystać z głosowania korespondencyjnego.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia

W Polsce najdalej posunięte obostrzenia wprowadzono w połowie marca. To wtedy - do zamkniętych szkół i innych placówek oświatowych - dołączyły m.in. restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wtedy też rząd zdecydował o zamknięciu granic.

Obecnie zniesiona została zdecydowana większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe. Wcześniej pozwolony na działanie zakładów usługowych, restauracji, kin, galerii, muzeów. Od niedawna na mecze piłkarskie wpuszczani są widzowie.

Nadal w Polsce obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji, sklepach czy urzędach.

Pandemia koronawirusa

O pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce poinformowano 4 marca.

Do tej pory na świecie odnotowano blisko 10,5 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w USA, Brazylii i Rosji. Z powodu koronawirusa zmarło ponad pół miliona ludzi.

Liczba zakażeń i zgonów wywołanych koronawirusem [MAPA].

Posłuchaj podcastu:

DOSTĘP PREMIUM