Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy bilans związany z epidemią koronawirusa. W ciągu ostatniej doby zanotowano 314 nowych przypadków zakażażenia koronawirusem. Zmarło 4 chorych.
Zobacz wideo

"Mamy 314 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (93), wielkopolskiego (57), podkarpackiego (40), małopolskiego (29), mazowieckiego (28), łódzkiego (21), podlaskiego (13), lubelskiego (10), zachodniopomorskiego (7), pomorskiego (4), warmińsko-mazurskiego (4), opolskiego (3), dolnośląskiego (3) i świętokrzyskiego (2). Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem" - podał resort.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W piątek Ministerstwo Zdrowia informowało o 259 nowych przypadkach, z czego najwięcej (80) odnotwano w województwie śląskim. Zmarło 15 kolejnych osób zarażonych COVID-19. Byli to pacjenci od 58 do 99 lat m.in. z Puszczykowa, Warszawy, Zgierza i Białegostoku. 

W czwartek (2 lipca) resort zdrowia poinformował o 371 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 15 osobach zmarłych. Najwięcej - ponad 140 - zakażeń odnotowano w woj. śląskim.

W środę (1 lipca) przekazano informację o 382 nowych przypadkach zakażażenia koronawirusem. Zmarło 14 chorych. Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwie śląskim - 169 i w Wielkopolsce - 107. We wtorek resort zdrowia poinformował o 239 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa, z czego najwięcej - 84 - odnotowano na Śląsku. Podano też informację o 19 kolejnych zgonach. Najmłodsza ofiara to 42-letnia kobieta, która zmarła we Wrocławiu. MZ podaje, że miała "choroby współistniejące".

W poniedziałek resort zdrowia informował o 247 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych sześć osób chorych na Covid-19. 

W niedzielę resort informował o 193 osobach zakażonych i czterech, które zmarły. W sobotę, z kolei, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 319 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i o sześciu osobach zmarłych. Tego dnia odbywała się w Polsce I tura wyborów prezydenckich, którą przeprowadzono w formule hybrydowej - chętni wyborcy mogli skorzystać z głosowania korespondencyjnego.

Premier przekonuje, że koronawirus jest "w odwrocie"

- Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii i to jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie [...]. Już nie trzeba się jego bać, trzeba pójść na wybory tłumnie 12 lipca. Będą zachowane wszystkie wymogi sanitarne - mówił w środę Tomaszowie Lubelskim premier Mateusz Morawiecki.

Z oceną szefa rządu nie zgodził się jednak na antenie TOK FM dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie. Według niego na takie stawianie sprawy jest zdecydowanie zbyt wcześnie. - To nie jest przekaz spójny i oddający rzeczywistość. Oczywiście, nie należy się bać, bo emocje utrudniają racjonalny osąd, natomiast nie można też odtrąbić zwycięstwa nad pandemią. (...) - wskazywał dr Grzesiowski. Jak ocenił, jeśli reżim sanitarny nie zostanie zachowany, to lokale wyborcze mogą być miejscami, gdzie łatwo się zarazić. - Jeśli nie będziemy uważać, to za 3-4 tygodnie może być kolejny wzrost zachorowań. Trzeba przestrzegać wszystkich zaleceń, nosić maseczki, dezynfekować ręce, wietrzyć pomieszczenie. Jeżeli tak będzie w całej Polsce, to nie boję się o wybory w pandemii. Gorzej, jeżeli gdzieś ludzie nie będą się do tego stosować, wówczas wirus to wykorzysta i zaatakuje - tłumaczył ekspert.

Stanowczo przestrzegał także przez bagatelizowaniem koronawirusa. - On zabił od początku roku pięć razy więcej ludzi niż grypa. Pamiętajmy, nie każdy jest tak samo wrażliwy na wirusa. Młodzi przechorują go bez objawów, a starszych czy schorowanych może zabić. Przekaz powinien być taki: to, że ty lekko przechodzisz koronawirusa, nie znaczy, że nie możesz zarazić kogoś, kto straci przez niego życie. Taki powinien być przekaz władzy, nie straszyć, ale uświadamiać – podsumował dr Paweł Grzesiowski.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia

W Polsce najdalej posunięte obostrzenia wprowadzono w połowie marca. To wtedy - do zamkniętych szkół i innych placówek oświatowych - dołączyły m.in. restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wtedy też rząd zdecydował o zamknięciu granic.

Obecnie zniesiona została zdecydowana większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe. Wcześniej pozwolony na działanie zakładów usługowych, restauracji, kin, galerii, muzeów. Od niedawna na mecze piłkarskie wpuszczani są widzowie.

Nadal w Polsce obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji, sklepach czy urzędach.

Pandemia koronawirusa

O pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce poinformowano 4 marca.

Do tej pory na świecie odnotowano blisko 10,5 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w USA, Brazylii i Rosji. Z powodu koronawirusa zmarło ponad pół miliona ludzi.

Liczba zakażeń i zgonów wywołanych koronawirusem [MAPA].

Posłuchaj podcastu: 

DOSTĘP PREMIUM