Czekają nas kolejne pandemie. ONZ wskazuje cztery przyczyny. Wśród nich nasze upodobanie do jedzenia mięsa
Organizacja Narodów Zjednoczonych w nowym raporcie "Jak zapobiec kolejnej pandemii?" ostrzega, że na świecie przybywa chorób odzwierzęcych i że winny temu jest człowiek, wyzyskujący środowisko naturalne. Ebola, wirus Zachodniego Nilu i SARS - to wszystko wirusy, które przeniosły się ze zwierząt na człowieka.
Naukowcy z Programu Środowiskowego ONZ, którzy przygotowali raport, podkreślają jednak, że ta transmisja nie dzieje się automatycznie. Sprzyja jej działalność ludzi. - Niszczenie naturalnych ekosystemów, które sprawia, że zwierzęta nie mają się gdzie podziać i z konieczności zaczynają żyć coraz bliżej ludzi. To jest również polowanie i handel dzikimi zwierzętami. To jest ekspansja rolnictwa na tereny do tej pory pozostawione dzikiej przyrodzie. To jest wreszcie intensywny, przemysłowy chów zwierząt - wyliczała Izabela Zygmunt z Polskiej Zielonej Sieci i CEE Bankwatch Network.
Hodowla zwierząt i patogenów
Eksperci w raporcie zwracają uwagę, że produkcja mięsa w ciągu ostatnich 50 lat wzrosła o 260 procent. Tymczasem w hodowlach zwierzęta przetrzymywane są w złych warunkach, a przez to są bardziej narażone na choroby, które w tych okolicznościach szybko się rozprzestrzeniają i mają wiele okazji, by przejść na ludzi. - Ale z powodu tych złych warunków, w których żyją zwierzęta, jako suplement diety powszechnie stosuje się antybiotyki. To powoduje, że w hodowlach powstają odporne na antybiotyki szczepy drobnoustrojów, które stają się potem niebezpieczne również dla ludzi. To oznacza, że będą nas atakować dobrze znane nam choroby, na które nie będą działały istniejące antybiotyki. A bez antybiotyków nie będzie można korzystać np. z dobrodziejstw chirurgii - wskazywała Izabela Zygmunt w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz.
ONZ w raporcie zwraca również uwagę na szkody finansowe - przez ostatnie 20 lat choroby odzwierzęce przyczyniły się do strat na poziomie 100 miliardów dolarów, a to dane jeszcze sprzed pandemii koronawirusa. Izabela Zygmunt wskazała, że żadna z pandemii nie wzięła swego początku w Polsce, ale my borykamy się z problemem afrykańskiego pomoru świń - choroby, która nie zagraża ludziom, ale i tak powoduje poważne skutki gospodarcze, ponieważ prowadzi do wybijania całych hodowli.
To jednak nie wszystko. Ekspertka wskazała również mało omawiany temat powszechnego przecinania korytarzy ekologicznych przy budowie dróg i innej infrastruktury liniowej. - Zwierzęta tracą możliwość przemieszczania się między siedliskami. Skutkiem są wypadki ze zwierzętami na drogach, ale również to, że zwierzęta, szukając przejścia, wchodzą tam, gdzie nie powinny, coraz bliżej ludzi - wskazywała.
-
"Kto tyka Konfederacji ten znika"? Nowy sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. "Nie da się przejść obojętnie". Prezydent miasta zawiesza współpracę z diecezją
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Śmiertelne potrącenie 19-latki. Jest wyrok w głośnej sprawie kierowcy autobusu
-
"Zielona granica" doceniona w Watykanie. "To ważna lekcja chrześcijaństwa"
- Rosyjski węgiel płynie do Polski? "Tak wygląda niebezpieczne państwo PiS". Brejza nie wierzy rządowi
- NIK rozlicza działania rządu ws. COVID-19. Banaś informuje CBA o nieprawidłowościach
- Kto premierem w mniejszościowym w rządzie PiS? To nazwisko pada po raz pierwszy [podcast DZIEŃ PO WYBORACH]
- Łódzki Urząd Wojewódzki hakowany przez pośredników cudzoziemców. "Nikt z tym nic nie robi"
- Przeziębienie? Oto kilka naturalnych sposobów, jak skrócić infekcję i złagodzić objawy