Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia. Ponad 330 zakażeń i 11 zgonów

Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy bilans związany z epidemią koronawirusa. W ciągu ostatniej doby zanotowano 333 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 11 chorych.
Zobacz wideo

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 333 osób  - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono u osób z województw: śląskiego (89), małopolskiego (60), łódzkiego (38), mazowieckiego (37), podkarpackiego (36), dolnośląskiego (26), wielkopolskiego (20), kujawsko-pomorskiego (6), lubelskiego (4), lubuskiego (4), opolskiego (4), pomorskiego (3), świętokrzyskiego (3) i zachodniopomorskiego (3). Resort poinformował także o śmierci 11 osób zakażonych koronawirusem w wieku od 63 do 91 lat. Do zgonów doszło w Raciborzu, Tychach, Chorzowie, Radomiu, Starachowicach i Zgierzu. Większość osób - jak podało MZ - miała choroby współistniejące.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 39 tys. 54, zmarło 1605 z nich.

Koronawirus. Bilans w Polsce

W poniedziałek nowych przypadków było 299. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 267 osób - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarło 12 osób. W środę doszły 264 nowe przypadki i sześć zgonów. 

W niedzielę potwierdzono 370 nowych przypadków zakażenia, z czego najwięcej - 94 - odnotowano w Wielkopolsce. Zmarły trzy osoby. 

W sobotę resort przekazał informację o 305 nowych zakażeniach w Polsce i 6 ofiarach śmiertelnych, chorych na COVID-19. 

W piątek (10 lipca) resort podał informację o 265 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 88 z nich dotyczyło Śląska Zmarło kolejnych 11 osób.

W czwartek resort zdrowia przekazał informację o 262 nowych przypadkach zakażenie. Najwięcej - 84 z nich - odnotowano w woj. śląskim. Zmarło 9 osób zakażonych.

W środę potwierdzono zakażenie u 277 osób. Prawie sto przypadków stwierdzono w woj. śląskim. Zmarło 15 osób. We wtorek resort zdrowia poinformował o 257 nowych zakażeniach, z których najwięcej - 91 - było przypadkami potwierdzonymi na Śląsku. Zmarło siedem osób. W poniedziałek nowych zakażeń było 205, a zmarły cztery osoby.

Ogniska koronawirusa w Polsce. Wesela i pogrzeby

Już u 151 osób, związanych z ogniskiem zakażeń powstałym wśród bawiących się na weselu w Nawojowej koło Nowego Sącza, stwierdzono koronawirusa. 19 osób z tego kręgu przebywa w szpitalu, a 941 jest na kwarantannie - poinformowała w środę PAP rzeczniczka małopolskiego sanepidu Dominika Łatak-Glonek. Kolejne ognisko zakażeń powstało po weselu w Suchej Beskidzkiej.

Po pogrzebie znanej góralki Zofii Karpiel-Bułecki, w którym uczestniczyło kilkaset osób, w tym osobistości świata muzycznego jak Kayah czy Sebastian Karpiel-Bułecka, w Zakopanem zanotowano gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19. W środę na konferencji prasowej władze Zakopanego potwierdziły, że dotąd stwierdzono koronawirusa u 40 osób w powiecie tatrzańskim, z czego zdecydowana większość to osoby uczestniczące w pogrzebie. Sytuacja jest jednak rozwojowa, bo część żałobników nadal czeka na wyniki testów. Zgłaszają się też kolejne osoby do wymazywania. Dotąd w powiecie tatrzańskim było kilka zakażeń. Władze Zakopanego rozdają płyny do dezynfekcji i przypominają o zasadach sanitarnych. 

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia

W Polsce najdalej posunięte obostrzenia wprowadzono w połowie marca. To wtedy - do zamkniętych szkół i innych placówek oświatowych - dołączyły m.in. restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wtedy też rząd zdecydował o zamknięciu granic.

Obecnie zniesiona została zdecydowana większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe. Wcześniej pozwolono na działanie zakładów usługowych, restauracji, kin, galerii, muzeów. Od niedawna na mecze piłkarskie wpuszczani są widzowie.

Nadal w Polsce obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji, sklepach czy urzędach.

Pandemia koronawirusa

O pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce poinformowano 4 marca.

Do tej pory na świecie odnotowano ponad 13 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w USA, Brazylii i Indiach. Z powodu koronawirusa zmarło ponad pół miliona osób.

Posłuchaj podcastu: 

TOK FM PREMIUM