Koronawirus. Ponad 350 kolejnych zachorowań. Jest nowe duże ognisko

Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy bilans związany z epidemią koronawirusa. W ciągu ostatniej doby zanotowano 358 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 6 chorych.
Zobacz wideo

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 358 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej - bo aż 115 - dotyczy województwa małopolskiego. Tam, jak podał resort, odnotowano nowe ognisko zachorowań w Placówce Opieki Całodobowej w powiecie bocheńskim.

Pozostałe przypadki dotyczą województw: śląskiego (55), mazowieckiego (47), łódzkiego (36), lubuskiego (25), wielkopolskiego (21), podkarpackiego (17), dolnośląskiego (9), opolskiego (8), lubelskiego (7), świętokrzyskiego (6), pomorskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), zachodniopomorskiego (3) i warmińsko-mazurskiego (2).

Oprócz tego resort zdrowia poinformował o kolejnych sześciu ofiarach koronawirusa. To pacjenci w wieku od 55 do 91 lat - z Warszawy, Radomia i Tychów.

Łączna liczba zarażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła w niedziele 40 tysięcy (wynosi dokładnie 40 104). Od początku epidemii zmarło 1 624 osób.

Koronawirus w Polsce. Bilans

Wczoraj (18 lipca) resort zdrowia poinformował o blisko 340 nowych zakażeniach oraz o śmierci sześciorga chorych. W piątek 17 lipca - MZ poinformowało o 353 nowych zakażeniach oraz o śmierci ośmiorga chorych.

W czwartek (16 lipca) podano informację o 333 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce i 11 kolejnych zgonach. Liczba nowych zakażeń od kilku dni utrzymuje się na zbliżonym poziomie między 250 a 340. Wyjątkowa była wyborcza niedziela (12 lipca), kiedy resort zdrowia podał informację o 370 nowych przypadkach.

O pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce poinformowano 4 marca.

Koronawirus w Polsce. Ogniska na weselach i pogrzebach

Jeszcze kilka tygodni temu najgroźniejsze ogniska zakażeń notowano w kopalniach. Teraz sytuacja się zmieniła, służby sanitarne odnotowują coraz więcej przypadków zakażeń wśród uczestników wesel i pogrzebów. Np. u ponad 150 osób, związanych z ogniskiem zakażeń powstałym wśród bawiących się na weselu w Nawojowej koło Nowego Sącza, stwierdzono koronawirusa.

Groźne ognisko powstało w Zakopanem. Po pogrzebie znanej góralki Zofii Karpiel-Bułecki, w którym uczestniczyło kilkaset osób, w tym osobistości świata muzycznego jak Kayah czy Sebastian Karpiel-Bułecka, zanotowano w tym mieście gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19. W środę na konferencji prasowej władze Zakopanego potwierdziły, że dotąd stwierdzono koronawirusa u 40 osób w powiecie tatrzańskim, z czego zdecydowana większość to osoby uczestniczące w pogrzebie.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia

W Polsce najdalej posunięte obostrzenia wprowadzono w połowie marca. To wtedy - do zamkniętych szkół i innych placówek oświatowych - dołączyły m.in. restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wtedy też rząd zdecydował o zamknięciu granic.

Obecnie zniesiona została zdecydowana większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe. Wcześniej pozwolono na działanie zakładów usługowych, restauracji, kin, galerii, muzeów. Od niedawna na mecze piłkarskie wpuszczani są widzowie.

Nadal w Polsce obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji, sklepach czy urzędach.

W piątek 17 lipca ujawniono szczegóły najnowszego projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Z dokumentu wynika, że rząd chce skrócić z 2 m do 1,5 m dystans społeczny. Na targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób, a na obiektach sportowych limit publiczności zostanie podwyższony do 50 proc. 

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM