Koronawirus. Blisko 400 nowych przypadków i kolejne ofiary

Z najnowszego raportu opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 399 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło 9 osób.
Zobacz wideo

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zdecydowana większość z nich - bo aż 140 - dotyczy województwa śląskiego. Pozostałe przypadki dotyczą województw: małopolskiego (62), mazowieckiego (59), świętokrzyskiego (29), łódzkiego (27), wielkopolskiego (23), pomorskiego (15), lubuskiego (9), warmińsko-mazurskiego (9), podkarpackiego (8), zachodniopomorskiego (7), opolskiego (4), dolnośląskiego (3), lubelskiego (2) i podlaskiego (2). 

We wtorek resort zdrowia poinformował też o 9 kolejnych ofiarach śmiertelnych. To pacjenci w wieku od 49 do 89 lat, między innymi z Warszawy, Siedlec i Radomia.

Łączny bilans koronawirusa w Polsce to - na ten moment - 40 782 potwierdzonych przypadków oraz 1 636 ofiar.

Koronawirus. Bilans epidemii w Polsce

W poniedziałkowym raporcie ministerstwo informowało o 279 nowych przypadkach COVID-19 i śmierci czterech zakażonych osób. 

W niedzielę resort zdrowia informował o 358 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym najwięcej dotyczyło Małopolski, gdzie wykryto nowe ognisko choroby. Oprócz tego w niedzielę zmarło kolejnych sześć osób zarażonych Covid-19. 

Dzień wcześniej było blisko 340 nowych zachorowań i również sześcioro zmarłych. Z kolei w piątek (17 lipca) ministerstwo informowało o 353 nowych zakażeniach oraz o śmierci ośmiorga chorych. W czwartek (16 lipca) podano informację o 333 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce i 11 kolejnych zgonach. Liczba nowych zakażeń od kilku dni utrzymuje się na zbliżonym poziomie między 250 a 340. Wyjątkowa była wyborcza niedziela (12 lipca), kiedy resort zdrowia podał informację o 370 nowych przypadkach.

O pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce poinformowano 4 marca.

Koronawirus w Polsce. Ogniska na weselach i pogrzebach

Jeszcze kilka tygodni temu najgroźniejsze ogniska zakażeń notowano w kopalniach. Teraz sytuacja się zmieniła, a służby sanitarne odnotowują coraz więcej przypadków zakażeń wśród uczestników wesel i pogrzebów - na przykład po na weselu w Nawojowej koło Nowego Sącza odnotowano 150 przypadków COVID-19.

Groźne ognisko powstało w Zakopanem. Po pogrzebie znanej góralki Zofii Karpiel-Bułecki, w którym uczestniczyło kilkaset osób, w tym osobistości świata muzycznego jak Kayah czy Sebastian Karpiel-Bułecka, zanotowano w tym mieście gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19. W środę na konferencji prasowej władze Zakopanego potwierdziły, że dotąd stwierdzono koronawirusa u 40 osób w powiecie tatrzańskim, z czego zdecydowana większość to osoby uczestniczące w pogrzebie.

Koronawirus w Polsce. "Luzowanie" ograniczeń

W Polsce najdalej posunięte obostrzenia wprowadzono w połowie marca. To wtedy - do zamkniętych szkół i innych placówek oświatowych - dołączyły m.in. restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wtedy też rząd zdecydował o zamknięciu granic.

Obecnie zniesiona została zdecydowana większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe. Wcześniej pozwolono na działanie zakładów usługowych, restauracji, kin, galerii, muzeów. Od niedawna na mecze piłkarskie wpuszczani są widzowie.

Nadal w Polsce obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji, sklepach czy urzędach.

W piątek 17 lipca ujawniono szczegóły najnowszego projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Z dokumentu wynika, że rząd chce skrócić z 2 m do 1,5 m dystans społeczny. Na targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób, a na obiektach sportowych limit publiczności zostanie podwyższony do 50 proc. 

DOSTĘP PREMIUM