Ponad 400 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Wśród ofiar 37-latek

Z najnowszego raportu opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 418 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło 9 osób.
Zobacz wideo

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 418 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa - to najwięcej od 17 czerwca, kiedy informowano o przyroście dobowym równym 506 przypadków. W czwartek najwięcej nowych chorych przybyło na Śląsku (110) i na Mazowszu (104). 

Kolejne przypadki dotyczą województw: małopolskiego (75), łódzkiego (33), opolskiego (21), podkarpackiego (20), wielkopolskiego (15), zachodniopomorskiego (10), lubuskiego (9), dolnośląskiego (7), pomorskiego (4), świętokrzyskiego (4), warmińsko-mazurskiego (2), podlaskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1) i lubelskiego (1).

Oprócz tego resort zdrowia poinformował w czwartek o 9 kolejnych ofiarach śmiertelnych koronawirusa. Najmłodszy ze zmarłych pacjentów miał 37 lat - zmarł w Raciborzu. 

Łączny bilans koronawirusa w naszym kraju na ten moment to 41 580 potwierdzonych przypadków oraz 1 651 ofiar śmiertelnych.

Koronawirus. Bilans epidemii w Polsce

W środowym raporcie resort zdrowia informował o 380 nowych przypadkach COVID-19 (najwięcej na Śląsku: 113). Oprócz tego zmarło sześcioro zakażonych osób - byli to pacjenci w wieku od 69 do 88 lat, m.in. z Warszawy i Zgierza.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia informowało o 399 kolejnych potwierdzonych przypadkach koronawirusa oraz o 9 ofiarach śmiertelnych. Byli to pacjenci od 49 do 89 lat, między innymi z Warszawy, Siedlec i Radomia.

W poniedziałkowym raporcie ministerstwo informowało o 279 nowych przypadkach COVID-19 i śmierci czterech zakażonych osób. Dzień wcześniej - w niedzielę - resort zdrowia informował o 358 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym najwięcej dotyczyło Małopolski, gdzie wykryto nowe ognisko choroby. Oprócz tego w niedzielę zmarło kolejnych sześć osób zarażonych Covid-19. A w sobotę było blisko 340 nowych zachorowań i również sześcioro zmarłych.

Koronawirus w Polsce. Ogniska na weselach i pogrzebach

Jeszcze kilka tygodni temu najgroźniejsze ogniska zakażeń notowano w kopalniach. Teraz sytuacja się zmieniła, a służby sanitarne odnotowują coraz więcej przypadków zakażeń wśród uczestników wesel i pogrzebów - na przykład po na weselu w Nawojowej koło Nowego Sącza odnotowano 150 przypadków COVID-19.

W Polsce najdalej posunięte obostrzenia wprowadzono w połowie marca. To wtedy - do zamkniętych szkół i innych placówek oświatowych - dołączyły m.in. restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wtedy też rząd zdecydował o zamknięciu granic.

Obecnie zniesiona została zdecydowana większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe. Wcześniej pozwolono na działanie zakładów usługowych, restauracji, kin, galerii, muzeów. Od niedawna na mecze piłkarskie wpuszczani są widzowie.

Nadal w Polsce obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji, sklepach czy urzędach.

W piątek 17 lipca ujawniono szczegóły najnowszego projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Z dokumentu wynika, że rząd chce skrócić z 2 m do 1,5 m dystans społeczny. Na targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób, a na obiektach sportowych limit publiczności zostanie podwyższony do 50 proc. Zmiany te zaczęły obowiązywać we wtorek 21 lipca. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM