W internecie porady, jak oszukać test na koronawirusa. To przestępstwo, za które grozi wysoka kara

Jak oszukać test na koronawirusa? W internecie bez trudu można znaleźć wskazówki i porady na ten temat. Sprawę opisała Wirtualna Polska, która cytuje rozmowy na facebookowych forach, na których ludzie szukają "pomocy", bo np. nie chcą iść na kwarantannę.
Zobacz wideo

"Czy ktoś z Państwa orientuje się, czy można zgodnie z prawem odmówić zrobienia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, a jeśli nie można, to czym wypłukać gardło, aby test na pewno wyszedł negatywny? Bo wiadomo co to są za testy" - czytamy na portalu Wirtualna Polska. Dziennikarze opisują, jak inni internauci spieszą z radami. Jedna z nich to np. wypłukać gardło, roztworem jodu, czy płynem Lugola. Ktoś inny poleca wodę utlenioną.

Portal wpisu pokazał Janowi Bodnarowi z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który miał tylko krótką odpowiedź: że to problem, którym powinien zająć się psychiatra.  Z kolei wirusolog prof. Krzysztof Pyrć tłumaczy, że takie rady są w ogóle bez sensu. Bo "wymazać sobie wirusa" można ewentualnie... czyszcząc gardło szczotką drucianą, a i tak niekoniecznie, bo testy są bardzo czułe - są w stanie wychwycić nawet pojedyncze kopie RNA wirusa. Zatem odkażanie wodą utlenioną nie powinno znacząco wpłynąć na wynik testu. Dodatkowo płukanie gardła roztworem jodu może być niebezpieczne dla tarczycy.

No i, co niezwykle ważne, oszukując, narażamy nie tylko siebie, ale też zdrowie innych osób. Bo możemy ich zarazić groźnym koronawirusem.

Tego typu oszuści nie są bezkarni. Próby wpływania na wynik testów lub ich fałszowanie mogą być zagrożone karą do 12 lat więzienia (wg art. 165 Kodeksu karnego - red.), jeśli sprawca działa umyślnie, ponieważ zafałszowanie wyników testów może w sposób bezpośredni sprowadzić zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób.

Do tej pory koronawirusem zakaziło się blisko 15 mln osób na całym świecie, blisko 620 tys. chorych zmarło. W Polsce od marca odnotowano 41 162 przypadki zakażenia, blisko 1 652 osób zmarło.

Mapa zakażeń koronawirusem. ZOBACZ>>>

DOSTĘP PREMIUM