Druga fala koronawirusa. Czego się spodziewać? [PODCASTY]

Eksperci nie mają złudzeń. Czeka nas druga fala zachorowań na koronawirusa. Co to oznacza w praktyce? Dowiesz się z podcastów TOK FM.

Ministerstwo Zdrowia spodziewa się, że szczyt drugiej fali epidemii koronawirusa w Polsce przypadnie na jesień. Wtedy trwa też sezon grypowy. Większa liczba zakażeń układu oddechowego rozpoczyna się we wrześniu, a szczyt przypada na grudzień, styczeń i luty.

Wtedy zgłaszanych jest nawet milion podejrzeń grypy miesięcznie. Oznacza to olbrzymie obciążenie diagnostyki, lekarze będą musieli ocenić, czy dany przypadek to grypa, czy zakażenie koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że jest przygotowane na tę sytuację.

- Druga fala zachorowań zapewne będzie. Przyjdzie na jesieni razem z sezonem grypowym. Staramy się na nią przygotować, kontynuujemy zakupy środków ochrony i sprzętu. Mamy opracowany i przetestowany model powoływania szpitali jednoimiennych. Mamy doświadczenie w powoływaniu do życia izolatoriów. Dość dobrze radzimy sobie z szybkim zamykaniem ognisk. Na pewno kolejnego lockdownu już nie będzie. Myślę, że zakażeń może być więcej niż obecnie – mówił w czerwcu minister Szumowski.

Kolejne kraje na świecie, w związku z rosnącą liczbą zachorowań, wracają do stosowania obostrzeń, zachęcają do zachowywania dystansu i przypominają o higienie. W TOK FM mówił o tym dr Łukasz Fyderek.

Nie ulegajmy złudzeniu, że koronawirusa już wśród nas nie ma - apelują wirusolodzy. To nawiązanie m.in. do słów polityków, że spokojnie możemy iść na wybory, bo nic nam już nie zagraża. Tymczasem wirus ma się dobrze, i jak trafia na podatny grunt - atakuje. W TOK FM mówiła o tym jedna z wirusolożek - Agnieszka Szuster-Ciesielska z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie.

O pracach nad szczepionką przeciw koronawirusowi i o stanie epidemii na świecie mówi dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

O bieżącej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa i jej wpływie na plany aneksji części Zachodniego Brzegu Jordanu przez Izrael mówi mieszkająca w Tel Awiwie Karolina Przewrocka-Aderet z Tygodnika Powszechnego.

Jak Wielka Brytania będzie walczyła z kryzysem? zaprezentowano pomysły na odnowę gospodarki i wsparcie tych sektorów, które najbardziej ucierpiały w czasie koronawirusa.

DOSTĘP PREMIUM