Koronawirus w Polsce. Ponad pół tysiąca nowych przypadków. Zmarła 38-latka

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane dotyczące epidemii COVID-19. W ciągu ostatniej doby zanotowano 502 nowe zakażenia. Zmarło sześć kolejnych osób, w tym 38-latka.
Zobacz wideo

Resort zdrowia poinformował o 502 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą województw: śląskiego (161), małopolskiego (91), mazowieckiego (62), wielkopolskiego (45), dolnośląskiego (31), łódzkiego (29), podkarpackiego (19), opolskiego (16), pomorskiego (15), podlaskiego (8), świętokrzyskiego (6), zachodniopomorskiego (6), warmińsko-mazurskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4) i lubuskiego (4).

"Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 83-M Kraków, 38-K, 85-M Racibórz, 80-K Knurów, 66-M Grajewo, 67-M Poznań (mieszkaniec woj. łódzkiego). Większość osób miała choroby współistniejące" - czytamy na Twitterze MZ.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W poniedziałek (27 lipca) potwierdzono też 337 nowych zakażeń koronawirusem. Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono u osób z województw: śląskiego (150), małopolskiego (61), mazowieckiego (58), łódzkiego (18), wielkopolskiego (12), dolnośląskiego (9), podlaskiego (7), podkarpackiego (6), lubuskiego (4), lubelskiego (3), pomorskiego (3), świętokrzyskiego (2), zachodniopomorskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1) i opolskiego (1).

Resort poinformował także o śmierci pięciu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Zmarli mieli od 57 do 90 lat. Wszyscy - jak przekazało MZ - mieli choroby współistniejące.

W niedzielę (26 lipca) ministerstwo informowało o 443 nowych zakażeniach i śmierci 7 osób.

Wyjątkowo niepokojący był raport sobotni. Zanotowano 584 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. To wynik bardzo blisko rekordowi dobowemu, który padł 8 czerwca i wynosił 599 przypadków. Podano też informacje o ogniskach zakażeń. Na Śląsku to kopalnie: KWK Bielszowice, Chwałowice i PG Silesia. W Małopolsce chodzi o: zakłady produkcyjne, zakład mięsny, dom opieki, podmiot handlowy.

W piątek resort zdrowia poinformował o 458 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, a w czwartek o 418. Chorych najszybciej przybywa na Śląsku i na Mazowszu.

Koronawirus w Polsce. Ogniska na weselach i pogrzebach, zakażeni na spotkaniu z Dudą 

Jeszcze kilka tygodni temu najgroźniejsze ogniska zakażeń notowano w kopalniach. Teraz sytuacja się zmieniła, a służby sanitarne odnotowują coraz więcej przypadków zakażeń wśród uczestników wesel i pogrzebów - na przykład po na weselu w Nawojowej koło Nowego Sącza odnotowano 150 przypadków Covid-19.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze zaapelował o zgłaszanie się osób z objawami zakażenia koronawirusem, które były obecne na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Odrzywole 13 lipca. "W spotkaniu uczestniczyły dwie osoby z dodatnim wynikiem Covid-19" - podano.

W Polsce najdalej posunięte obostrzenia wprowadzono w połowie marca. To wtedy - do zamkniętych szkół i innych placówek oświatowych - dołączyły m.in. restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wtedy też rząd zdecydował o zamknięciu granic.

Obecnie zniesiona została zdecydowana większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe. Wcześniej pozwolono na działanie zakładów usługowych, restauracji, kin, galerii, muzeów. Od niedawna na mecze piłkarskie wpuszczani są widzowie.

Nadal w Polsce obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji, sklepach czy urzędach.

W piątek 17 lipca ujawniono szczegóły najnowszego projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Z dokumentu wynika, że rząd chce skrócić z 2 m do 1,5 m dystans społeczny. Na targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób, a na obiektach sportowych limit publiczności zostanie podwyższony do 50 proc. Zmiany te zaczęły obowiązywać we wtorek 21 lipca. 

TOK FM PREMIUM