Kiedy zaszczepić się przeciwko grypie? Jak wybrać najlepszy czas na szczepienie?

Sezonowe zachorowania na grypę towarzyszą nam od najmłodszych lat, a ona sama jest jedną z "chorób dnia powszedniego" i chociaż przyzwyczailiśmy się do jej obecności, to nie należy zapominać o zagrożeniu związanym z możliwymi powikłaniami. Tu z pomocą przychodzą szczepienia ochronne, jedyny pewny sposób na walkę z wirusami. Kiedy zaszczepić się na grypę? Jakie są wskazania do szczepionki?
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Czym grypa różni się od przeziębienia?
  • Kiedy zaszczepić się na grypę?
  • Jakie są wskazania do szczepienia przeciw grypie?

Objawy grypy. Czym grypa różni się od przeziębienia?

Sezonowe zachorowania na grypę towarzyszą nam od najmłodszych lat, a ona sama jest jedną z "chorób dnia powszedniego". Zapominamy przez to, że grypa wcale nie jest tak niegroźna, jak mogłoby się wydawać. Często mylimy ją z o wiele delikatniejszym przeziębieniem, a to dwie zupełnie różne choroby wirusowe. Czym grypa różni się od przeziębienia? Przeziębienie, choć jego objawy są podobne, wywoływane jest najczęściej przez rinowirusy (w 30-80 proc.) lub koronawirusy (10-15 proc.). Grypę wywołują natomiast ortomyksowirusy, które mogą należeć do jednej z trzech grup: A, B i C, z czego najgroźniejsze są pierwsza i druga.

Do objawów przeziębienia należą: kaszel, katar, ból głowy i gardła, w rzadkich przypadkach także bóle mięśni, zmęczenie i utrata apetytu. Gorączka zazwyczaj nie występuje, ale może się pojawić u niemowląt i małych dzieci. Przy przeziębieniu objawy mają najczęściej łagodny przebieg i ustępują w ciągu tygodnia, maksymalnie dwóch.

Z grypą jest już ciężej, do jej objawów należą: wysoka gorączka (nawet z dreszczami), bóle głowy i gardła, brak apetytu, biegunka, wymioty, uczucie silnego osłabienia, bóle mięśniowe oraz kaszel. U niemowląt i małych dzieci objawy mogą być wyjątkowo dotkliwe, a gwałtownie rosnąca gorączka stanowi przesłankę do natychmiastowej hospitalizacji. Przeciętny czas trwania grypy to ok. tygodnia, jednak objawy mogą utrzymywać się nawet dwa, trzy tygodnie. Co jednak najważniejsze, zarażenie się wirusem grypy może prowadzić do licznych powikłań, których konsekwencją jest nawet śmierć.

Kiedy zaszczepić się na grypę? Wskazania do szczepienia

Grypa atakuje sezonowo i chociaż przyzwyczailiśmy się do jej obecności, to nie należy zapominać o zagrożeniu związanym z możliwymi powikłaniami. Należą do nich m.in: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, nagły zgon sercowy, zapalenie opon mózgowych, ostra niewydolność nerek i sepsa. Co więc robić, żeby zapewnić sobie najwyższe możliwe bezpieczeństwo? Najłatwiej byłoby po prostu nie chorować, jednak wszyscy dobrze wiemy, jak zaraźliwa jest grypa. Tu z pomocą przychodzą szczepienia ochronne, jedyny pewny sposób na walkę z wirusami. W Polsce stosuje się dwa rodzaje szczepionek: Influvac Tetra i Vaxigrip Tetra, których skuteczność zapobiegania zachorowaniu wynosi od ok. 40 do nawet 70 proc., w zależności od liczby osób zaszczepionych i sezonu.

Kiedy zaszczepić się na grypę? Szczepieniu na grypę można poddać się w czasie trwania całego sezonu zachorowań, jednak na wykształcenie się odporności organizm potrzebuje od ok. 2-3 tygodni. Moment szczepienia powinien być więc wycelowany na kilka tygodni przed szczytem zachorowań, który w zależności od danego roku może występować między grudniem a marcem. Informacje na ten temat można znaleźć na sprawdzonych stronach poświęconych profilaktyce grypy, np. na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego lub Ministerstwa Zdrowia.

Jakie są wskazania do szczepienia? Przeciwko grypie powinny zaszczepić się zwłaszcza osoby w grupie ryzyka, czyli m.in. po przeszczepie narządów czy szpiku, chore na niewydolność układu oddechowego, cukrzycę, astmę oskrzelową, niewydolność nerek, AIDS, białaczkę i inne choroby nowotworowe.

TOK FM PREMIUM