Koronawirus w Polsce. MZ: Ponad 500 zakażeń. Najmłodszy zmarły chory miał 33 lata

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane dotyczące epidemii COVID-19. W ciągu ostatniej doby zanotowano 512 nowych zakażeń. Zmarło 12 chorych osób, najmłodsza miała 33 lata.
Zobacz wideo

Resort zdrowia poinformował o 512 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej przypadków odnotowano w województwach śląskim (183) i małopolskim (102).

Minionej doby zmarło aż 12 osób zakażonych koronawirusem. Najmłodszy chory miał 33 lata.

W sumie w Polsce, od marca do dziś, zdiagnozowano blisko 44 500 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 1 694 chorych.

Koronawirus w Polsce. Bilans

We wtorek (28 lipca) MZ poinformowało o 502 nowych przypadkach zakażenia oraz o sześciu osobach zmarłych, wśród których była m.in. 38-letnia kobieta. 

W poniedziałek potwierdzono też 337 nowych zakażeń koronawirusem. Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono u osób z województw: śląskiego (150), małopolskiego (61), mazowieckiego (58), łódzkiego (18), wielkopolskiego (12), dolnośląskiego (9), podlaskiego (7), podkarpackiego (6), lubuskiego (4), lubelskiego (3), pomorskiego (3), świętokrzyskiego (2), zachodniopomorskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1) i opolskiego (1).

Resort poinformował także o śmierci pięciu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Zmarli mieli od 57 do 90 lat. Wszyscy - jak przekazało MZ - mieli choroby współistniejące.

W niedzielę (26 lipca) ministerstwo informowało o 443 nowych zakażeniach i śmierci 7 osób.

Wyjątkowo niepokojący był raport sobotni. Zanotowano 584 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. To wynik bardzo blisko rekordowi dobowemu, który padł 8 czerwca i wynosił 599 przypadków. Podano też informacje o ogniskach zakażeń. Na Śląsku to kopalnie: KWK Bielszowice, Chwałowice i PG Silesia. W Małopolsce chodzi o: zakłady produkcyjne, zakład mięsny, dom opieki, podmiot handlowy.

W piątek resort zdrowia poinformował o 458 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, a w czwartek o 418. Chorych najszybciej przybywa na Śląsku i na Mazowszu.

Koronawirus w Polsce. Ogniska na weselach i pogrzebach, zakażeni na spotkaniu z Dudą 

Jeszcze kilka tygodni temu najgroźniejsze ogniska zakażeń notowano w kopalniach. Teraz sytuacja się zmieniła, a służby sanitarne odnotowują coraz więcej przypadków zakażeń wśród uczestników wesel i pogrzebów - na przykład po na weselu w Nawojowej koło Nowego Sącza odnotowano 150 przypadków Covid-19.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze zaapelował o zgłaszanie się osób z objawami zakażenia koronawirusem, które były obecne na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Odrzywole 13 lipca. "W spotkaniu uczestniczyły dwie osoby z dodatnim wynikiem Covid-19" - podano.

W Polsce najdalej posunięte obostrzenia wprowadzono w połowie marca. To wtedy - do zamkniętych szkół i innych placówek oświatowych - dołączyły m.in. restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wtedy też rząd zdecydował o zamknięciu granic.

Obecnie zniesiona została zdecydowana większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na koronawirusa. 13 czerwca nastąpiło otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca możliwe są natomiast loty międzynarodowe. Wcześniej pozwolono na działanie zakładów usługowych, restauracji, kin, galerii, muzeów. Od niedawna na mecze piłkarskie wpuszczani są widzowie.

Nadal w Polsce obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji, sklepach czy urzędach.

Od 21 lipca skrócono dystans społeczny, który należy zachować - do 1,5 metra. To jednak nie koniec zmian. Na obiektach sportowych podwyższono limit publiczności o 50 proc. Również w targach i konferencjach może uczestniczyć więcej osób niż wcześniej. 

TOK FM PREMIUM