Koronawirus w Polsce. Rekord zakażeń. Po raz pierwszy ponad 600 nowych przypadków

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane dotyczące epidemii COVID-19. W ciągu ostatniej doby zanotowano 615 nowych zakażeń. Tak wielu nowych zakażeń jeszcze w Polsce nie było. Zmarło 15 chorych osób.
Zobacz wideo

Dotychczasowy rekord zachorowań odnotowano 8 czerwca. Dziś resort zdrowia poinformował o 615 zakażonych. Nigdy - od 4 marca, gdy zdiagnozowano pierwszy przypadek w Polsce, nie było ponad 600 nowych zakażeń.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych zakażeń zdiagnozowano w województwach śląskim (160) i małopolskim (133). Poza tym w województwie mazowieckim jest 95 nowych zakażeń, w woj. łódzkim 67, na Podkarpaciu - 45, w województwie wielkopolskim 27, w opolskim 17, na Pomorzu - 12, w województwie lubelskim - 11 nowych przypadków, a w lubuskim 10.

Najmniej nowych zakażeń zanotowano dziś w kujawsko-pomorskim - 9, podlaskim i zachodniopomorskim - po siedem oraz w województwach dolnośląskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim - po pięć.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o śmierci 15 chorych. Najmłodsza pacjentka miała 59 lat, najstarszy chory - 91 lat.

Do tej pory w Polsce zdiagnozowano 45 031 przypadków zakażeń. Zmarło 1709 osób.

"Koronawirus jest z nami"

- Koronawirus jest z nami i cały czas będzie. Jeżeli nie będziemy przestrzegać nakazów dotyczących dystansu społecznego czy noszenia maseczek, to ta liczba pokazuje, co może być dalej - tak rzecznik MZ komentował rekord zakażeń. 

Wojciech Andrusiewicz pytany, czy będzie reakcja resortu na wzrost przypadków koronawirusa w Polsce, odpowiedział, że sytuacja na bieżąco jest analizowana. - Analizujemy w tej chwili tę sytuację, trudno cokolwiek wykluczyć - dodał.

Rzecznik rządu zasugerował dziś, że możliwy jest powrót obowiązkowej kwarantanny dla osób, które wracają do Polski "z niektórych państw".

Koronawirus w Polsce. Bilans

Wczoraj, w środę (29 lipca), zanotowano 512 nowych zakażeń, najwięcej w województwach śląskim i małopolskim. Resort zdrowia poinformował, że zmarło 12 osób zakażonych koronawirusem. Najmłodsza osoba miała 33 lata.

Więcej przypadków zakażeń w ostatnim czasie odnotowano tylko w sobotę. Wtedy MZ informowało o 584 nowych zakażeniach. To wynik bardzo blisko rekordowi dobowemu, który padł 8 czerwca i wynosił 599 przypadków.

W miniony wtorek (28 lipca) MZ poinformowało o 502 nowych przypadkach zakażenia oraz o sześciu osobach zmarłych, wśród których była m.in. 38-letnia kobieta. A w poniedziałek potwierdzono też 337 nowych zakażeń koronawirusem.

OD początku roku na świecie odnotowano blisko 16 mln 800 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 660 tys. chorych. [MAPA ZAKAŻEŃ]

Koronawirus w Polsce. Ogniska na weselach, w sklepach i na spotkaniu z prezydentem Dudą

Jeszcze kilka tygodni temu najgroźniejsze ogniska zakażeń notowano w kopalniach. Teraz sytuacja się zmienia. Służby sanitarne odnotowują coraz więcej przypadków zakażeń wśród uczestników wesel i pogrzebów - na przykład po na weselu w Nawojowej koło Nowego Sącza odnotowano 150 przypadków Covid-19.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze zaapelował o zgłaszanie się osób z objawami zakażenia koronawirusem, które były obecne na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Odrzywole 13 lipca. "W spotkaniu uczestniczyły dwie osoby z dodatnim wynikiem Covid-19" - podano.

Choć w całym kraju obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, to wiele osób bagatelizuje niebezpieczeństwo zakażenia. Jak podkreślają przedstawiciele resortu zdrowia, to właśnie nienoszenie maseczek doprowadziło do tego, że coraz więcej mamy ognisk koronawirusa w sklepach.

Posłuchaj podcastu.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM