Główny Inspektor Sanitarny: Kumulacja dwóch wirusów jesienią będzie bardzo niebezpieczna

- Moja rekomendacja jest taka, żeby doprowadzić w Polsce do dostępności szczepionki na Covid-19, jeżeli taka będzie. Z całą pewnością trwają już debaty od kogo kupić i kiedy kupić - mówił w TOK FM szef GIS Jarosław Pinkas.
Zobacz wideo

Wielka Brytania i USA już deklarują, że zakupią potencjalne szczepionki na Covid-19. Główny Inspektor Sanitarny powiedział w TOK FM, że decyzje o zamawianiu szczepionek będą podejmowane dopiero wtedy, kiedy pojawią się one na rynku. - Moja rekomendacja jest taka, żeby doprowadzić w Polsce do dostępności szczepionki na Covid-19, jeżeli taka będzie. Z całą pewnością trwają już debaty od kogo kupić i kiedy kupić - przekonywał Jarosław Pinkas. Podkreślał, że szczepionki to największe osiągniecie człowieka w sektorze bezpieczeństwa zdrowia publicznego.

Podcast jest zablokowany? Za 5 złotych odblokujesz wszystkie!

Główny Inspektor Sanitarny zaapelował, by Polacy szczepili się na grypę - przed szczytem zachorowań jesienią. - Kumulacja dwóch wirusów jesienią będzie bardzo niebezpieczna - ostrzegał Pinkas.

Zapewniał, że będzie do takiego szczepienia namawiał prezydenta Andrzeja Dudę, który w kampanii prezydenckiej publicznie mówił, że się nie szczepi. - Mam nadzieję, że ten rok będzie lepszy, niż poprzedni. W 2019 roku zaszczepiło się zaledwie 4 procent populacji, gdy w Wielkiej Brytanii było to ponad 60 procent. Według mojej oceny nie zabraknie szczepionek dla tych, którzy będą chcieli ich użyć - wskazywał szef GIS.

Dodał, że rozważany jest scenariusz, aby szczepionka była bezpłatna lub refundowana dla grup ryzyka, czyli osób starszych czy dzieci. - W pierwszej kolejności powinni się zaszczepić profesjonalni pracownicy medyczni. Ja osobiście będę przekonywał wszystkich do szczepień - podsumował Pinkas.

TOK FM PREMIUM