Koronawirus w Polsce. Znów rekord - mamy 658 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia

Resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby zanotowano 658 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło kolejnych pięć osób.
Zobacz wideo

Resort zdrowia przekazał dziś, że nowych zakażeń jest 658, najwięcej znów z województwa śląskiego i małopolskiego. Nowe przypadki rozkładają się tak, jeśli chodzi o województwa: śląskie (214), małopolskie (157), mazowieckie (60), łódzkie (42), wielkopolskie (39), podkarpackie (26), lubelskie (18), pomorskie (17), warmińsko-mazurskie (17), dolnośląskie (15), zachodniopomorskie (15), kujawsko-pomorskie (11), lubuskie (9), opolskie (7), świętokrzyskie (7) i podlaskie (4).

5 osób zmarło, (wiek-płeć, miejsce zgonu): 94-M Krapkowice, 82-M Gliwice, 55-M Chorzów, 71-K, 86-K Racibórz. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

W piątek resort zdrowia poinformował o 657 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, co oznacza, że pobity został rekord z czwartku, kiedy nowych zachorowań było 615. Jak informował rzecznik rządu Piotr Muller, o 13 miał zebrać się rządowy zespół zarządzania kryzysowego.  Po spotkaniu okazało się, że rekomendacje dla premiera będą przedstawiane po weekendzie. 

W środę - resort informował o 512 nowych zakażeń, najwięcej w województwach śląskim i małopolskim. Resort zdrowia poinformował, że zmarło 12 osób zakażonych koronawirusem. Najmłodsza osoba miała 33 lata. 

Więcej przypadków zakażeń w ostatnim czasie odnotowano tylko w sobotę. Wtedy MZ informowało o 584 nowych zakażeniach.

Od początku roku na świecie odnotowano ponad 17 mln zakażeń koronawirusem. Zmarło blisko 700 tys. chorych. [MAPA ZAKAŻEŃ]

"Koronawirus jest z nami"

- Koronawirus jest z nami i cały czas będzie. Jeżeli nie będziemy przestrzegać nakazów dotyczących dystansu społecznego czy noszenia maseczek, to ta liczba pokazuje, co może być dalej - tak rzecznik Ministerstwa Zdrowia komentował czwartkowy rekord zakażeń. Wojciech Andrusiewicz pytany, czy będzie reakcja resortu na wzrost przypadków koronawirusa w Polsce, odpowiedział, że sytuacja na bieżąco jest analizowana. 

Apelujemy, by przestrzegać reguł i obostrzeń związanych z epidemią, które są, bo ich rozprzężenie może być niepokojące; na ten moment jeszcze nie mamy nowych konkretnych zaleceń z resortu zdrowia, ale bardzo prosimy, żeby trzymać się tych, które są - zaapelował w czwartek premier Mateusz Morawiecki i dodał: Niewykluczone, że będziemy musieli wrócić do stosowania zasad kwarantanny na 12 dni, czy dwa tygodnie, wobec osób z innych państw, które przyjeżdżają do Polski lub wobec naszych obywateli, którzy wracają z niektórych państw.

Jeszcze kilka tygodni temu najgroźniejsze ogniska zakażeń notowano w kopalniach. Teraz sytuacja się zmienia. Służby sanitarne odnotowują coraz więcej przypadków zakażeń wśród uczestników wesel i pogrzebów, a także w sklepach. Resort zdrowia apelował niedawno do właścicieli sklepów, by zwracali uwagę na to, czy klienci mają zasłonięte usta i nos, bo choć zakaz noszenia maseczek (lub np. przyłbic) w miejscach publicznych i przestrzeniach zamkniętych wciąż obowiązuje - wiele osób go nie przestrzega. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM