Połowa gości weselnych z okolic Pszczyny z koronawirusem

Połowa z 80 gości uczestniczących kilkanaście dni temu w uroczystościach weselnych w okolicach Pszczyny (Śląskie), ma potwierdzone zakażenie koronawirusem - wynika z danych służb wojewody śląskiego. Na kwarantannie są też uczestnicy innego wesela w tym rejonie, na którym bawiło się 140 osób.
Zobacz wideo

- Do tej pory służby sanitarne wykryły 40 zakażeń wśród uczestników wesela, które odbyło się kilkanaście dni temu w powiecie pszczyńskim, a w którym uczestniczyło 80 gości. Wszyscy biesiadnicy są pod nadzorem sanepidu - poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Początkowo wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u 20 osób z tego wesela, ale liczba zarażonych nadal rośnie. W ubiegłym tygodniu było to łącznie najpierw 28 przypadków, a potem 33 przypadki. Teraz badania potwierdziły zakażenia kolejnych weselników. Zakażone są osoby z województw śląskiego, łódzkiego i małopolskiego i z Niemiec.

Służby sanitarne podejrzewają, że miejscem rozprzestrzeniania się koronawirusa mogła być także inna uroczystość weselna zorganizowana w ostatnim czasie w okolicach Pszczyny z udziałem blisko 140 osób. Początkowo wśród jej uczestników potwierdzono trzy zakażenia, jednak również w tym przypadku chorych na COVID-19 może być więcej. Trwa postępowanie epidemiologiczne. Na weselu bawili się m.in. goście z Niemiec i z Czech.

Wcześniej zakażenia odkryto także wśród gości wesela w Gorzycach k. Wodzisławia Śląskiego, gdzie w połowie lipca bawiło się około stu osób - zakażona okazała się panna młoda i 16 innych biesiadników.

Koronawirus na Śląsku

Według danych sanepidu w woj. śląskim - gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń - koronawirusa wykryto u 16 tys. 940 osób (we wtorek poinformowano o 222 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 397 zmarło. W regionie wyzdrowiało 14 tys. 231 osób, czyli 84 proc. wszystkich zakażonych.

Wśród wykrytych ostatniej doby w regionie 222 przypadków zakażenia, najwięcej zanotowano w powiatach bielskim (20), pszczyńskim (9), wodzisławskim, (33), rybnickim (32) i cieszyńskim (15), a także w Katowicach (16), Rudzie Śląskiej (17) i w Jastrzębiu Zdroju (12).

Część nowych przypadków dotyczy badań przesiewowych prowadzonych w poniedziałek wśród górników kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Na 615 przetestowanych osób badania potwierdziły tam 38 nowych przypadków zakażenia.

- Trwają dalsze badania. Próbki pobierane są od ok. 600 pracowników rudzkiej kopalni Bielszowice, ok. 850 górników z kopalni Chwałowice w Rybniku i od ok. 200 pracowników Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach - poinformowała Alina Kucharzewska.

W Bielszowicach trwa kolejna tura badań przesiewowych - testowani są ci górnicy, u których testy przeprowadzone tydzień wcześniej dały wyniki ujemne. W Chwałowicach po wynikach pierwszych testów zdecydowano o przebadaniu całej ok. 2,8-tysięcznej załogi. Również w prywatnej kopalni Silesia, gdzie liczba zakażonych dynamicznie rosła, zdecydowano o przebadaniu kolejnej grupy górników.

Według wtorkowych danych Polskiej Grupy Górniczej w kopalni Bielszowice zachorowało dotąd 455 górników, w kopalni Chwałowice 102, a 57 w kopalni Marcel. Dane te nie uwzględniają jeszcze wszystkich wyników trwających od poniedziałku badań przesiewowych.

Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 2658 pracowników (od poniedziałku wzrost o 17), z których 1935 osób to ozdrowieńcy. Choruje 723 pracowników, a 953 jest na kwarantannie.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej we wtorek przybyło 5 nowych przypadków zakażenia cztery w kopalni Borynia w Jastrzębiu-Zdroju i jeden w kopalni Budryk w Ornontowicach. Od początku epidemii w kopalniach JSW koronawirusem zaraziło się 4060 osób, a wyzdrowiały 3964 (97,6 proc.). 46 pracowników JSW jest nadal na kwarantannie. Choruje 96 górników.

W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do wtorku zanotowano 276 przypadków SARS-CoV-2. Wyzdrowiały 52 osoby, a nadal chorują 224. Od soboty nie przybyło nowych przypadków. 108 pracowników zakładu przebywa na kwarantannie.

Jak wynika z danych z kopalń, z wirusem SARS-CoV-2 zmaga się 1043 górników: 723 z PGG, 224 z kopalni Silesia i 96 z JSW. Łącznie od początku epidemii zakaziło się ponad 7,5 tys. górników, z których ok. 85 proc. wyzdrowiało.

DOSTĘP PREMIUM