MZ zapowiada - "w trybie pilnym" - doprecyzowanie przepisów o zasłanianiu ust i nosa. Koniec zakupów bez maseczki?

- W trybie pilnym chcemy doprecyzować przepisy dotyczące zasłaniania nosa i ust m.in. tak, by właściciele sklepów mogli odmówić obsługi klientów, którzy tego obowiązku nie przestrzegają - powiedział PAP rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz wideo

Rzecznik resortu zdrowia podkreślił, że zasłanianie nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych to powszechny obowiązek. Nie zwalnia nas z niego, jak wskazał, praktycznie żadne schorzenie, gdyż maskę, która może powodować pewien dyskomfort w oddychaniu, zawsze może zastąpić przyłbica. - Nie ma wytłumaczenia dla nieprzestrzegania powszechnego obowiązku zasłaniania ust i nosa - stwierdził Wojciech Andrusiewicz.

Dodał, że np. właściciele sklepów, już dziś, kierując się względami bezpieczeństwa, mają prawo odmówić obsługi klienta, który nie ma zasłoniętych ust i nosa. - Oczywiście dla uniknięcia jakichkolwiek nieporozumień w tym zakresie zechcemy w trybie pilnym doprecyzować zapis o obowiązku zasłaniania nosa i ust, tak by przedstawiciele podmiotów handlowych mieli pełną jasność, że nie powinni obsługiwać klientów narażających innych na zakażenie - powiedział rzecznik MZ. - Jednak wzmocnienie zapisów będzie zapewne rodzić też konsekwencje wzmocnienia przepisów karnych, zawartych już w ustawie, a dotyczących kar właśnie dla podmiotów handlowych za nieprzestrzeganie norm sanitarno-epidemiologicznych i narażanie klientów na zakażenie - dodał.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji uważa, że powinno powstać prawo pozwalające na niewpuszczenie do sklepu klienta bez maski oraz na odmówienie obsługi takiej osoby. Organizacja wskazuje, że sklepy nie są w stanie samodzielnie wyegzekwować od kupujących noszenia masek.

Resort podał we wtorek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 680 osób. W poniedziałek MZ informowało o 575 przypadkach, w niedzielę o 548, w sobotę o 658, w piątek o 657, a w czwartek o 615.

TOK FM PREMIUM