Koronawirus w Polsce. Od 1 września w masce lub z zaświadczeniem o przeciwwskazaniach medycznych

Od 1 września każdy, kto nie będzie zakrywał ust i nosa w sklepach oraz środkach transportu miejskiego, będzie musiał mieć przy sobie specjalne zaświadczenie lekarskie.
Zobacz wideo

Zmianę zasad dotyczących zakrywania ust i nosa ogłosił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. - Informujemy o tym dzisiaj tak, żeby każdy mógł w nadchodzących tygodniach o takie zaświadczenie wystąpić. Przy czym liczba takich przypadków powinna być bardzo, bardzo niewielka - mówił.

- Według naszych ekspertów nie ma wielu istotnych przeciwwskazań medycznych do tego, aby nie zasłaniać ust i nosa - dodał wiceminister.

Zaostrzenie wymogów ma związek z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w Polsce. Dziś (6 sierpnia) po raz pierwszy liczba zdiagnozowanych nowych zachorowań przekroczyła 700.

Maseczki. Badania: co trzeci Polak nie zakrywa ust i nosa

Według opublikowanego niedawno raportu opracowanego przez zespół naukowców z Zielonej Góry - co trzeci Polak nie wywiązuje się z obowiązku noszenia maseczek. - Polki noszą maski częściej niż Polacy, osoby starsze częściej niż młodsze. Między osobami powyżej 60. roku życia a nastolatkami jest różnica aż 30 punktów procentowych. A ogólny malejący trend szczególnie widoczny jest w przypadku ludzi młodych i mężczyzn - takie wnioski z badań przedstawiła w TOK FM prof. dr hab. nauk med. Maria Gańczak. 

Za to aż połowa osób, które przestrzegają przepisów, ma problem z poprawnym zakładaniem maseczki. Do najczęstszych błędów należy niezasłanianie nosa lub noszenie maseczki na brodzie.

- Co drugi Polak, który nosi maskę, nosi ją w sposób nieprawidłowy. Czyli albo odsłania nos, albo nos i usta, nosząc maskę na brodzie. Z punktu widzenia epidemiologicznego to zupełnie nie chroni przed transmisją wirusa SARS-COV2 - wyjaśniła specjalistka od chorób zakaźnych.

Maseczki. Kluczowym elementem jest filtr

Warto wiedzieć, jak maseczki są oznaczane, jakie są między nimi różnice i w jakim stopniu pomagają chronić przed infekcją.

Jednym z kluczowych elementów każdej maseczki jest filtr wychwytujący zanieczyszczenia. Klasyfikuje się je według oznaczenia FFP. I tak FFP1 oznacza najsłabszą ochronę, a FFP3 najmocniejszą. Maseczki o najsłabszym stopniu filtracji są odradzane jako środek zapobiegający rozprzestrzenianiu się wirusa.

Maski oznaczone klasą FFP2 muszą przechwytywać co najmniej 94 proc. cząstek znajdujących się w powietrzu, których wielkość nie przekracza o 0,6 μm (mikrometrów). Klasa FFP3 chroni przed 99 proc. zanieczyszczeń o takim rozmiarze.

Maski oznaczane są też innymi symbolami. NR oznacza półmaskę jednorazowego użytku. Dopuszczalny czas jej stosowania to osiem godzin. Symbol R oznacza półmaskę wielokrotnego użytku. 

TOK FM PREMIUM