Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje o spadku liczby nowych zakażeń

Resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby zanotowano ponad 620 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło siedem osób, najmłodszy chory miał 51 lat. W niedzielę zwykle wskaźniki są niższe, bo w weekend wykonuje się mniej testów na koronawirusa.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 624 nowe przypadki zakażenia koronawirusem.  Najwięcej w województwie śląskim - 149 i małopolskim - 108.

Resort poinformował o śmierci siedmiu chorych, najmłodszy pacjent miał 51 lat, najstarszy - 94 lata. Od początku pandemii zmarło w Polsce 1 807 zakażonych koronawirusem. Odnotowano 51 791 zakażeń.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W sobotę padł kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce - resort zdrowia poinformował o 843 przypadkach. Najwięcej na Śląsku (208), Mazowszu (131) i Małopolsce (124). 

W Wielkopolsce odnotowano 54 przypadki, na Pomorzu 53, Podkarpaciu 44, Dolnym Śląsku 35. Województwie łódzkim 31, warmińsko-mazurskim 29 i lubuskim 25.

W piątek (7 sierpnia) resort zdrowia poinformował o 809 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. .  Najwięcej zachorowań zanotowano na Śląsku - 259. Na drugim miejscu jest Małopolska (144) a na trzeci Mazowsze (104). Tym samym, liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła w naszym kraju 50 tysięcy. 

W czwartek (6 sierpnia) odnotowano poprzedni dobowy rekord liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Resort zdrowia podał, że zachorowało 726 osób. Zmarło kolejnych 18.  W środę (5 sierpnia) resort zdrowia podał, że zanotowano 640 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło aż 18 osób. We wtorek (4.08) zanotowaliśmy 680 nowych przypadków. 

Niestety od kilku dni utrzymuje się tendencja wysokiego dobowego przyrostu zakażeń. W poniedziałek (3 sierpnia) odnotowano 575 przypadków, w niedzielę (2 sierpnia) - 548 infekcji, w piątek (31 lipca) - 657 nowych zakażeń, a w czwartek (30 lipca) 615. 

Nowe zasady obostrzeń

W czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od soboty (8 sierpnia) zostają wprowadzone dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzki. 

Dziewięć z nich otrzymało status czerwony, dziesięć - żółty. W przypadku powiatów czerwonych, czyli: ostrzeszowskiego (Wielkopolskie), nowosądeckiego (Małopolskie), Nowego Sącza (Małopolskie), wieluńskiego (Małopolskie), pszczyńskiego (Śląskie), Rudy Śląskiej (Śląskie), rybnickiego (Śląskie), Rybnika (Śląskie), wodzisławskiego (Śląskie), obostrzenia polegają na m.in. ograniczeniu imprez i obowiązku zasłaniania nosa i ust także w przestrzeni publicznej. 

W przypadku powiatów żółtych, czyli: wieruszowskiego (Łódzkie), Jastrzębia Zdroju (Śląskie), jarosławskiego (Podkarpackie), Żor (Śląskie), kępińskiego (Wielkopolskie), przemyskiego (Podkarpackie), cieszyńskiego (Śląskie), pińczowskiego (Świętokrzyskie), oświęcimskiego (Małopolskie) i Przemyśla (Podkarpackie), działać mają m.in. ograniczenia ilości gości na imprezach, w sklepach czy w siłowniach. 

Co z weselami?

Rząd poważnie zastanawia się nad zmianami w organizacji wesel w całym kraju. Nowe wytyczne, polegające na obowiązkowych maseczkach i zakazie udziału w imprezach seniorów miały pojawić się jeszcze w tym tygodniu, ale póki co jeszcze ich nie ogłoszon. W całej Polsce trwają też kontrole w sklepach, czy obsługa i klienci zasłaniają nos i usta. 

Dzieci wracają do szkół

Resort edukacji zapowiedział, że od 1 września uczniowie mają powrócić do szkół. Dzieci w klasach nie będą musiały nosić maseczek, ale powinny pamiętać o zasadach higieny - wynika z opublikowanych w środę wytycznych MEN, MZ i GIS dla szkół. Rekomenduje się taką organizację pracy, która umożliwi zachowanie dystansu, np. dzięki różnym godzinom przychodzenia uczniów do szkoły. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM