Koronawirus. Kuchenny sposób na skuteczną regenerację maseczek

Wykorzystujące gorące powietrze elektryczne multicookery pozwalają w łatwy sposób wielokrotnie odkażać maseczki typu N95 bez pogorszenia ich właściwości filtracyjnych informuje pismo "Environmental Science and Technology Letters". Multicooker to wyposażone w programator elektryczne urządzenie kuchenne, umożliwiające przygotowywanie potraw na różne sposoby - gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie, smażenie w oleju?.
Zobacz wideo

Z powodu pandemii COVID-19 nawet w promujących kulturę wyrzuć i kup nowe USA jednorazowe maseczki typu N95 przeznaczone dla personelu medycznego narażonego na kontakt z zakażonymi stały się dobrem deficytowym i niektórzy próbują je regenerować.

Jak wykazali prof. Thanh Nguyen i prof. Vishal Verma z University of Illinois, Urbana-Champaign, jeden 50-minutowy cykl w temperaturze 100 stopni Celsjusza w wykorzystującym suche ciepło multicookerze odkaża maseczkę N95 bez konieczności stosowania chemikaliów i bez pogorszenia filtracji lub dopasowania.

Autorzy zalecają podłożenie pod maseczkę ręcznika, aby nie miała ona bezpośredniego kontaktu z elementem grzejnym. Jednocześnie można odkażać kilka maseczek.

Maseczka z tkaniny lub maseczka chirurgiczna chroni innych przed kroplami, które użytkownik może wydalić, natomiast maska N95 chroni użytkownika, odfiltrowując mniejsze cząsteczki, które mogą przenosić wirusa - powiedziała prof. Nguyen. - Specjalnie zbudowaliśmy w moim laboratorium komorę do testowania aerozoli po to, aby przyjrzeć się filtracji maseczek N95 i zmierzyć cząsteczki przechodzące przez nią - powiedział Verma. Maseczki utrzymywały zdolność filtracji ponad 95 proc. i nadal prawidłowo przylegały do twarzy użytkownika, nawet po 20 cyklach odkażania.

Zdaniem autorów badań kuchenna metoda może być przydatna dla pracowników ochrony zdrowia i ratowników, zwłaszcza w mniejszych klinikach lub szpitalach, które nie mają dostępu do specjalistycznych urządzeń. Ponadto może być przydatna dla innych osób, które chciałyby ponownie użyć posiadanej w domu maseczki typu N95.

TOK FM PREMIUM