Koronawirus w Polsce. MZ podało najnowsze dane. Znów wzrost zakażeń

Resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby zanotowano 715 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło dziewięć osób.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w środę rano 715 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Najwięcej z nich dotyczyło woj. małopolskiego (173), śląskiego (145), mazowieckiego (76), pomorskiego (75) i łódzkiego (43). 

Poinformowano także o śmierci dziewięciu osób zakażonych. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

We wtorek (11 sierpnia) resort zdrowia potwierdził 551 nowych przypadków zakażeń. Najwięcej z nich dotyczyło województwa śląskiego. 

W poniedziałek, tak jak i w niedzielę, odnotowano spadek liczby nowych zachorowań. 9 sierpnia resort zdrowia poinformował o nowych 624 zakażeniach i siedmiu osobach zmarłych. Dzień później przekazano natomiast informację o 619 nowych przypadkach i dwóch osobach zmarłych. W poniedziałek najwięcej nowych chorych odnotowano w woj. małopolskim. 

W sobotę odnotowano największą liczbę nowych zakażeń w Polsce. MZ poinformowało o 843 przypadkach. Najwięcej na Śląsku (208), Mazowszu (131) i Małopolsce (124). 

W piątek (7 sierpnia) resort zdrowia poinformował o 809 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Najwięcej zachorowań zanotowano na Śląsku - 259. Na drugim miejscu jest Małopolska (144) a na trzeci Mazowsze (104). Tym samym, liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła w naszym kraju 50 tysięcy.

Koronawirus w Polsce. Nowe zasady obostrzeń

W czwartek (6 sierpnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od soboty (8 sierpnia) zostają wprowadzone dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzkim.

Dziewięć z nich otrzymało status czerwony, dziesięć - żółty. W przypadku powiatów czerwonych, czyli: ostrzeszowskiego (Wielkopolskie), nowosądeckiego (Małopolskie), Nowego Sącza (Małopolskie), wieluńskiego (Małopolskie), pszczyńskiego (Śląskie), Rudy Śląskiej (Śląskie), rybnickiego (Śląskie), Rybnika (Śląskie), wodzisławskiego (Śląskie), obostrzenia polegają na m.in. ograniczeniu imprez i obowiązku zasłaniania nosa i ust także w przestrzeni publicznej. 

W przypadku powiatów żółtych, czyli: wieruszowskiego (Łódzkie), Jastrzębia Zdroju (Śląskie), jarosławskiego (Podkarpackie), Żor (Śląskie), kępińskiego (Wielkopolskie), przemyskiego (Podkarpackie), cieszyńskiego (Śląskie), pińczowskiego (Świętokrzyskie), oświęcimskiego (Małopolskie) i Przemyśla (Podkarpackie), działać mają m.in. ograniczenia ilości gości na imprezach, w sklepach czy w siłowniach.

Jak mówił w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński "są informacje o wzmożonych kontrolach ze strony inspekcji sanitarnych i policji" w powiatach objętych strefami. Drugi z wiceministrów Waldemar Kraska nie wykluczył z kolei, że obostrzenia w kolejnych powiatach pojawią się jeszcze w tym tygodniu. "Myślę, że koniec tygodnia będzie momentem, w którym podsumujemy sytuację i ogłosimy, czy te dodatkowe powiaty mogą się pojawić [na liście powiatów żółtych lub czerwonych - red.], czy nie" - stwierdził. 

Koronawirus. Dzieci wracają do szkół

Resort edukacji zapowiedział, że od 1 września uczniowie mają powrócić do szkół. Dzieci w klasach nie będą musiały nosić maseczek, ale powinny pamiętać o zasadach higieny - wynika z opublikowanych w środę wytycznych MEN, MZ i GIS dla szkół. Rekomenduje się taką organizację pracy, która umożliwi zachowanie dystansu, np. dzięki różnym godzinom przychodzenia uczniów do szkoły. 

Koronawirus w Polsce. Co z weselami?

Rząd poważnie zastanawia się nad zmianami w organizacji wesel w całym kraju. Nowe wytyczne, polegające na obowiązkowych maseczkach i zakazie udziału w imprezach seniorów miały pojawić się w ubiegłym tygodniu, ale póki co jeszcze ich nie ogłoszono. W całej Polsce trwają też kontrole w sklepach, czy obsługa i klienci zasłaniają nos i usta. 

TOK FM PREMIUM