Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zanotowano 811 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło 14 osób, z których najmłodsza to 48-letni mężczyzna.
Zobacz wideo

W czwartek resort zdrowia podał informację o 811 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej zachorowań zanotowano w województwach: śląskim (181), mazowieckim (148) i małopolskim (136). Zmarło 14 kolejnych osób, z których najmłodsza to 48-letni mężczyzna z Łowicza, a najstarsza - 96-letnia kobieta z Raciborza. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

Wczoraj (środa 12 sierpnia) MZ informowało o 715 nowych zakażeniach koronawirusem. To o blisko 200 więcej niż jeszcze dzień wcześniej (wtorek 11 sierpnia). Najwięcej przypadków zachorowań na Covid-19 ciągle odnotowuje się w województwie śląskim.

W poniedziałek (10 sierpnia), tak jak i w niedzielę, odnotowano spadek liczby nowych zachorowań. 9 sierpnia resort zdrowia poinformował o nowych 624 zakażeniach i siedmiu osobach zmarłych. Dzień później przekazano natomiast informację o 619 nowych przypadkach i dwóch osobach zmarłych. W poniedziałek najwięcej nowych chorych odnotowano w woj. małopolskim.

Rekord zakażeń odnotowano w minioną sobotę - 8 sierpnia. Resort zdrowia poinformował wtedy o 843 nowych zachorowaniach. Najwięcej nowych przypadków zdiagnozowano na Śląsku (208), Mazowszu (131) i Małopolsce (124).

O pierwszym w Polsce zakażeniu koronawirusem poinformowano, przypomnijmy, 4 marca. Pacjent trafił do szpitala w Zielonej Górze, objawy pojawiły się po powrocie z Niemiec.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia w powiatach

Rząd w związku z rosnącą liczbą zakażeń zdecydował się na wprowadzenie specjalnych obostrzeń, w powiatach, gdzie liczba zachorowań jest największa - to tzw. powiaty żółte i czerwone. O rygorach obowiązujących w tych 19 regionach min. Łukasz Szumowski poinformował 6 sierpnia. Jeżeli liczba zakażeń będzie rosnąć w innych powiatach - tam również będą wprowadzane obostrzenia, które polegają na:

 • zakazie organizowania targów i kongresów,
 • rozgrywania i organizowania wydarzeń sportowych bez udziału publiczności,
 • zakazie organizowania wydarzeń kulturalnych (dotyczy m.in. muzeów, kin, teatrów)
 • w lokalach gastronomicznych przebywać może jedna osoba na 4 metry kwadratowe,
 • zakazie działalności dla wesołych miasteczek, lunaparków, parków rozrywki czy parków rekreacyjnych,
 • zakazie działalności siłowni,
 • zakazie działalności sanatoriów,
 • w kościołach na jedną osobę muszą przypadać 4 metry kwadratowe, a na zewnątrz może być zgromadzonych maksymalnie 150 osób,
 • wesela i uroczystości rodzinne, a także "inne imprezy" mają być ograniczone do 50 osób,
 • w komunikacji miejskiej i środkach transportu zbiorowego, w chwili wjazdu na teren czerwonego powiatu, może być zajętych maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących,
 • w przestrzeni publicznej obowiązkowe mają być maseczki.

Koronawirus w Polsce. Maseczki - nowe zasady od 1 IX

Resort zdrowia zdecydował się też na zmianę regulacji dotyczących zakrywania ust i nosa. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 września.

Od tego dnia każdy, kto nie będzie zakrywał ust i nosa w sklepach oraz środkach transportu miejskiego, będzie musiał mieć przy sobie specjalne zaświadczenie lekarskie.

Koronawirus w Polsce. Nowy rok szkolny

Resort edukacji zapowiedział, że od 1 września uczniowie mają powrócić do szkół. Dzieci w klasach nie będą musiały nosić maseczek, ale powinny pamiętać o zasadach higieny - wynika z opublikowanych w środę wytycznych MEN, MZ i GIS dla szkół. Rekomenduje się taką organizację pracy, która umożliwi zachowanie dystansu, np. dzięki różnym godzinom przychodzenia uczniów do szkoły. 

Koronawirus w Polsce. Co z weselami?

Rząd poważnie zastanawia się nad zmianami w organizacji wesel w całym kraju. Nowe wytyczne, polegające na obowiązkowych maseczkach i zakazie udziału w imprezach seniorów miały pojawić się w ubiegłym tygodniu, ale póki co jeszcze ich nie ogłoszono. W całej Polsce trwają też kontrole w sklepach, czy obsługa i klienci zasłaniają nos i usta.

TOK FM PREMIUM