Rzecznik Ministerstwa Zdrowia apeluje ws. wesel: Jeśli nie musimy, powstrzymajmy się od obecności

Powstrzymajmy się od obecności na weselach, jeżeli nie musimy na nich być, jeżeli nie jesteśmy najbliższą rodziną - zaapelował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz wideo

Podczas konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że wzrosty zachorowań w Polsce notujemy głównie przy ogniskach zakażeń oraz - zaznaczył - po weselach, które "rozsiewają się po całym kraju". Wskazał tutaj na przykład Białej Podlaskiej, która została objęta tzw. żółtą strefą obostrzeń właśnie ze względu na zakażenia na weselach w tym mieście.

Rzecznik MZ zaapelował, by powstrzymać się od chodzenia na wesela, jeżeli "nie musimy na nich być, jeżeli nie jesteśmy najbliższą rodziną, żeby później nie stwarzać problemów sobie i innym".

Koronawirus. Podział Polski na strefy

Od soboty w blisko 20 powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem wróciły niektóre obostrzenia. Wyodrębniono dwie strefy: czerwoną i żółtą, w zależności od liczby nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców. 

Od piątku (14 sierpnia) strefa czerwona obejmuje powiaty i miasta na prawach powiatu: nowosądecki, Nowy Sącz, rybnicki, wodzisławski, Rudę Śląską, ostrzeszowski, wieluński, Rybnik oraz Jastrzębie Zdrój. Z kolei w strefie żółtej znalazły się powiaty: pszczyński, cieszyński, wieruszowski, Żory, raciborski, limanowski, nowotarski, grajewski oraz Biała Podlaska.

Z kolei w strefie żółtej znalazły się powiaty: pszczyński, cieszyński, wieruszowski, Żory, raciborski, limanowski, nowotarski, grajewski oraz Biała Podlaska.

13 sierpnia MZ przekazało także informację o stworzeniu "listy ostrzegawczej" powiatów, którym grozi kwalifikacja do strefy żółtej. Obejmuje ona powiaty: tatrzański, kępiński, zwoleński, słubicki, bialski

Obostrzenia w powiatach "żółtych" i "czerwonych"

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowi±zuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., do 150 osób na zewn±trz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness maja ograniczenie - 1 osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5- metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit max. 1 osoba na 4 m kw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

TOK FM PREMIUM