Koronawirus w Polsce. Blisko 600 nowych przypadków, najwięcej na Mazowszu

Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu doby zanotowano 595 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło osiem osób, w tym 29-latek z Gdańska.
Zobacz wideo

W poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 595 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia COVID-19. Najwięcej, bo aż 150, zanotowano w województwie mazowieckim. Na drugim miejscu znalazła się Małopolska (84), a na trzecim Śląsk (76). Kolejne przypadki dotyczą województw: pomorskiego (52), łódzkiego (44), podkarpackiego (37), wielkopolskiego (30), kujawsko-pomorskiego (28), opolskiego (23), dolnośląskiego (17), zachodniopomorskiego (14), warmińsko-mazurskiego (11), świętokrzyskiego (10), lubuskiego (8), lubelskiego (6) i podlaskiego (5).

Łącznie liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła zatem do 57 279.

Również w poniedziałek resort zdrowia poinformował o ośmiu kolejnych zmarłych z powodu koronawirusa. Najmłodsza ofiara to 29-letni mężczyzna zmarły w Gdańsku. Pozostałe osoby to pacjenci z Krakowa, Raciborza, Poznania i Szczuczyna. Wszystkie - jak podało ministerstwo - miały choroby współistniejące. 

W sumie liczba zmarłych z powodu COVID-19 w Polsce wzrosła do 1 885.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W niedzielę, 16 sierpnia Ministerstwo Zdrowia przekazało, że mamy 594 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, a 8 osób zmarło w tym mężczyźni w wieku 37 i 41 lat.

W sobotę (15 sierpnia) potwierdzono 771 zakażeń (najwięcej w Małpolsce, na Śląsku i na Mazowszu. Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci 37-letniej kobiety.  

W piątek resort zdrowia przekazał informację o 832 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej zakażeń odnotowano w woj. małopolskim, śląskim i mazowieckim. 

W czwartek resort zdrowia informował o 811 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Było ich więc o niemal sto więcej niż dnia poprzedniego. Zmarło 14 kolejnych osób. Najwięcej nowych zachorowań zanotowano w trzech województwach: śląskim, mazowieckim i małopolskim.

W środę (12 sierpnia) zachorowań zanotowano 715 i był to wzrost o blisko 200 przypadków. Dzień wcześniej, we wtorek (11 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia informowało o 551 nowych zachorowaniach. We wszystkich kolejnych dniach najwięcej przypadków notowano w województwie śląskim. 

Rekord dobowej liczby nowych przypadków koronawirusa w Polsce padł w sobotę (8 sierpnia), kiedy to resort zdrowia podał dane o 843 nowych, potwierdzonych zachorowaniach.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia

W blisko 20 powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem wróciły niektóre obostrzenia. Wyodrębniono dwie strefy: czerwoną i żółtą, w zależności od liczby nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców. Decyzję tę ogłosił 6 sierpnia minister zdrowia Łukasz Szumowski. Obostrzenia polegają m.in. na: zakazie organizowania targów i konferencji, zawodów sportowych i wydarzeń kulturalnych w strefie czerwonej, ograniczeniu liczby uczestników wesel i imprez rodzinnych czy klientów, którzy mogą przebywać w lokalach gastronomicznych. Więcej o tym, co jest zabronione w strefach żółtych i czerwonych >>>

W czwartek 13 sierpnia MZ ogłosiło aktualizację listy powiatów ze szczególnymi obostrzeniami. Poinformowano także m.in. o stworzeniu "listy ostrzegawczej" powiatów, którym grozi kwalifikacja do strefy żółtej. Obejmuje ona powiaty: tatrzański, kępiński, zwoleński, słubicki, bialski.

Koronawirus w Polsce. Wracają maseczki - nowe zasady od września

Od 1 września zmienią się zasady dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa. Każdy, kto w przestrzeni zamkniętej - przede wszystkim w sklepach i w pojazdach komunikacji miejskiej - nie będzie miał na twarzy poprawnie założonej maseczki, będzie musiał mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenie lekarskie. 

Koronawirus w Polsce. Rok szkolny bez nauki zdalnej

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło wytyczne dla szkół dotyczące organizacji zajęć w nowym roku szkolnym, który rusza 1 września. Według nich dzieci i młodzież naukę mają odbywać w szkołach. Zgodnie z zasadami, ogromną rolę z decydowaniu o tym, czy dana klasa ma przejść na tryb nauczania zdalnego, będzie odgrywał dyrektor placówki. Nie będzie obowiązku noszenia maseczek w klasach, uczniowie mają za to dbać o zasady higieny i często myć ręce. 

TOK FM PREMIUM