Ponad 730 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Są też kolejne ofiary śmiertelne

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 735 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. 17 osób zmarło.
Zobacz wideo

W środowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 737 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Najwięcej z nich (160) dotyczy województwa śląskiego. Na kolejnych miejscach są: Małopolska (140) oraz Mazowsze (126). Pozostałe przypadki dotyczą województw: pomorskiego (60), wielkopolskiego (43), podkarpackiego (33), łódzkiego (31), dolnośląskiego (31), lubelskiego (28), warmińsko-mazurskiego (21), kujawsko-pomorskiego (17), zachodniopomorskiego (13), opolskiego (12), podlaskiego (8), lubuskiego (8) i świętokrzyskiego (4).

Łączna liczba przypadków koronawirusa w Polsce od początku epidemii wzrosła do 58 611.

W środę resort poinformował też o kolejnych 17 osobach zmarłych z powodu COVID-19. To pacjenci w wieku od 44 do 87 lat, między innymi z Poznania, Krakowa, Szczecina, Raciborza i Gliwic. 

Łącznie liczba ofiar koronawirusa w Polsce wzrosła do 1 913.

Koronawirus w Polsce. Bilans

We wtorek (18 sierpnia) MZ przekazało informację o 597 zakażeniach, których najwięcej odnotowano w Małopolsce. Poinformowano również o śmierci 11 osób zakażonych. 

W poniedziałek resort zdrowia informował o 595 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19 i ośmiu kolejnych ofiarach śmiertelnych. Najmłodszą z nich był 29-letni mężczyzna, który zmarł w Gdańsku. Najwięcej zakażeń - bo aż 150 - odnotowano na Mazowszu. Dzień wcześniej - w niedzielę 16 sierpnia - nowych zakażeń było 594. Również osiem osób zmarło, w tym mężczyźni w wieku 37 i 41 lat.

W sobotę (15 sierpnia) potwierdzono 771 zakażeń (najwięcej w Małopolsce, na Śląsku i na Mazowszu). Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci 37-letniej kobiety. A w piątek resort zdrowia przekazał informację o 832 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej zakażeń odnotowano w woj. małopolskim, śląskim i mazowieckim. 

Rekord dobowej liczby nowych przypadków koronawirusa w Polsce padł w sobotę (8 sierpnia), kiedy to resort zdrowia podał dane o 843 nowych, potwierdzonych zachorowaniach.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia

W blisko 20 powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem wróciły niektóre obostrzenia. Wyodrębniono dwie strefy: czerwoną i żółtą, w zależności od liczby nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców. Decyzję tę ogłosił 6 sierpnia były już minister zdrowia Łukasz Szumowski. Obostrzenia polegają m.in. na: zakazie organizowania targów i konferencji, zawodów sportowych i wydarzeń kulturalnych w strefie czerwonej, ograniczeniu liczby uczestników wesel i imprez rodzinnych czy klientów, którzy mogą przebywać w lokalach gastronomicznych. 

Więcej o tym, co jest zabronione w strefach żółtych i czerwonych >>>

W czwartek 13 sierpnia MZ ogłosiło aktualizację listy powiatów ze szczególnymi obostrzeniami. Poinformowano także m.in. o stworzeniu "listy ostrzegawczej" powiatów, którym grozi kwalifikacja do strefy żółtej. Obejmuje ona powiaty: tatrzański, kępiński, zwoleński, słubicki, bialski.

Koronawirus w Polsce. Maseczki - nowe zasady od września

Od 1 września zmienią się zasady dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa. Każdy, kto w przestrzeni zamkniętej - przede wszystkim w sklepach i w pojazdach komunikacji miejskiej - nie będzie miał na twarzy poprawnie założonej maseczki, będzie musiał mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenie lekarskie. 

Koronawirus w Polsce. Rok szkolny bez nauki zdalnej

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło wytyczne dla szkół dotyczące organizacji zajęć w nowym roku szkolnym, który rusza 1 września. Według nich dzieci i młodzież naukę mają odbywać w szkołach. Zgodnie z zasadami, ogromną rolę z decydowaniu o tym, czy dana klasa ma przejść na tryb nauczania zdalnego, będzie odgrywał dyrektor placówki. Nie będzie obowiązku noszenia maseczek w klasach, uczniowie mają za to dbać o zasady higieny i często myć ręce. 

Warto wspomnieć także o zmianach w kluczowym dla walki z epidemią resorcie zdrowia. W poniedziałek do dymisji podał się wiceminister Janusz Cieszyński, a dzień później - sam minister Łukasz Szumowski. Nazwisko nowego szefa resortu ma być znane do końca tygodnia. 

DOSTĘP PREMIUM