Koronawirus w Polsce. Są najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia. Blisko 770 nowych przypadków

Są najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia w sprawie koronawirusa. Ostatniej dobry potwierdzono 767 nowych przypadków. 12 osób zmarło.
Zobacz wideo

W czwartek (20 sierpnia) resort ministerstwo zdrowia podało informację o 767 nowych przypadkach koronawirusa. Najwięcej zanotowano na Śląsku - 176, w Małopolsce - 151 i na Mazowszu -96. Zmarło kolejnych 12 osób. Najmłodsza ofiara miała 46 lat. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

W środę resort zdrowia informował o 735 nowych przypadkach koronawirusa, w tym najwięcej na Śląsku (160), w Małopolsce (140) i na Mazowszu (126). Zmarło tego dnia 17 osób, w wieku od  44 do 87 lat. 

We wtorek nowych przypadków COVID-19 było 597 (najwięcej w województwie małopolskim), 11 osób zmarło. Dzień wcześniej - w poniedziałek 17 sierpnia - Ministerstwo informowało o 595 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19 i ośmiu kolejnych ofiarach śmiertelnych. Najmłodszą z nich był 29-letni mężczyzna, który zmarł w Gdańsku. Najwięcej zakażeń - bo aż 150 - odnotowano na Mazowszu. W niedzielę 16 sierpnia nowych zakażeń było 594. Również osiem osób zmarło, w tym mężczyźni w wieku 37 i 41 lat.

Rekord dobowej liczby nowych przypadków koronawirusa w Polsce padł w sobotę (8 sierpnia), kiedy to resort zdrowia podał dane o 843 nowych, potwierdzonych zachorowaniach.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia

W blisko 20 powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem wróciły niektóre obostrzenia. Wyodrębniono dwie strefy: czerwoną i żółtą, w zależności od liczby nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców. Decyzję tę ogłosił 6 sierpnia były już minister zdrowia Łukasz Szumowski. Obostrzenia polegają m.in. na: zakazie organizowania targów i konferencji, zawodów sportowych i wydarzeń kulturalnych w strefie czerwonej, ograniczeniu liczby uczestników wesel i imprez rodzinnych czy klientów, którzy mogą przebywać w lokalach gastronomicznych. 

Więcej o tym, co jest zabronione w strefach żółtych i czerwonych >>>

W czwartek 13 sierpnia MZ ogłosiło aktualizację listy powiatów ze szczególnymi obostrzeniami. Poinformowano także m.in. o stworzeniu "listy ostrzegawczej" powiatów, którym grozi kwalifikacja do strefy żółtej. Obejmuje ona powiaty: tatrzański, kępiński, zwoleński, słubicki, bialski.

Koronawirus w Polsce. Maseczki - nowe zasady od września

Od 1 września zmienią się zasady dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa. Każdy, kto w przestrzeni zamkniętej - przede wszystkim w sklepach i w pojazdach komunikacji miejskiej - nie będzie miał na twarzy poprawnie założonej maseczki, będzie musiał mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenie lekarskie. 

Koronawirus w Polsce. Rok szkolny bez nauki zdalnej

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło wytyczne dla szkół dotyczące organizacji zajęć w nowym roku szkolnym, który rusza 1 września. Według nich dzieci i młodzież naukę mają odbywać w szkołach. Zgodnie z zasadami, ogromną rolę z decydowaniu o tym, czy dana klasa ma przejść na tryb nauczania zdalnego, będzie odgrywał dyrektor placówki. Nie będzie obowiązku noszenia maseczek w klasach, uczniowie mają za to dbać o zasady higieny i często myć ręce. 

Warto wspomnieć także o zmianach w kluczowym dla walki z epidemią resorcie zdrowia. W poniedziałek do dymisji podał się wiceminister Janusz Cieszyński, a dzień później - sam minister Łukasz Szumowski. Nazwisko nowego szefa resortu ma być znane do końca tygodnia. 

DOSTĘP PREMIUM