Koronawirus w Polsce. Wiceminister zdrowia: Coraz więcej młodych ludzi trafia do szpitala z COVID-19

Wiceminister Waldemar Kraska uważa, że czas zweryfikować opinię, że młodych koronawirus "nie dotyczy". Jak argumentował wiceszef MZ w Polsat News, do szpitali trafia coraz więcej młodych ludzi chorych na COVID-19 trafia do szpitali, często w stanie ciężkim.
Zobacz wideo

Wiceminister pytany w programie Graffiti w Polsat News o to, w jaki sposób przebiega u zakażonych w Polsce choroba, stwierdził, że "generalnie w Polsce w dziewięćdziesięciu paru procentach przebieg jest bezobjawowy". - Ci pacjenci, którzy trafiają do szpitali, także są w dobrym stanie. Niewielki procent wymaga intensywnej terapii, ale mamy także sygnały, że coraz młodsi ludzie trafiają z objawami koronawirusa. Na początku była to głównie grupa ryzyka powyżej 65. roku życia. W tej chwili także młodzi ludzie, którzy de facto byli zdrowi, nawet nie byli obciążeni innymi schorzeniami, trafiają w dość ciężkim stanie do szpitala -  wyjaśnił. I dodał: "Dlatego myślę, że powinniśmy zweryfikować tę opinię, że młodych ludzi koronawirus nie dotyczy".

Wiceminister Waldemar Kraska przypomniał o tym, by przestrzegać zasad sanitarnych w przestrzeniach zamkniętych zakrywać usta i nos. - Jeśli nie stosujemy maseczek, stajemy się zagrożeniem dla osób, które są w pobliżu - ostrzegł. Dodał, że przygotowywane w MZ przepisy dotyczące stosowania tej zasady, np. w sklepach, uszczegółowią, w jaki sposób osoby w nich pracujące mogą ją egzekwować.

Odnosząc się do większej liczby zachorowań i pytania, czy może to świadczyć o tym, że mamy już do czynienia z drugą falą epidemii, wiceminister zdrowia stwierdził, że faktycznie w niektórych województwach zakażeń jest więcej, ale nie jest pewien, czy to już druga fala. Dodał, że można się jej spodziewać jesienią wraz z nasileniem grypy i innych przeziębień. Resort podał, że liczba zdiagnozowanych nowych przypadków wyniosła w środę 735. Województwami, w których wykryto ich najwięcej, było: śląskie (160), małopolskie (140) i mazowieckie (126). 17 osób zmarło, a najmłodsza ofiara śmiertelna miała 37 lat.

Łukasz Szumowski podał się do dymisji. Kto zostanie nowym ministrem zdrowia?

Waldemar Kraska pytany był też o wtorkową dymisję ministra zdrowia. Łukasz Szumowski ogłosił, że od dawna rozważał rezygnację ze stanowiska, a teraz nadszedł czas, by z resortu odejść. Dzień wcześniej, przypomnijmy, z pracy w MZ zrezygnował dotychczasowy wiceminister - Janusz Cieszyński.

Nadal nie wiadomo, kto zostanie nowym ministrem zdrowia. Kraska pytany był o to, czy przyjąłby propozycję objęcia teki ministra zdrowia po Łukaszu Szumowskim. Wiceminister odparł, że decyzja należy do premiera. Zaznaczył jednak, że chce służyć Polsce, od 15 lat jest w polityce, od roku w resorcie zdrowia. - Jestem stworzony do pracy. Jeśli będzie taka wola, będę dalej pracował - powiedział.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek, że nazwisko następcy ministra zdrowia poznamy do końca tego tygodnia.

DOSTĘP PREMIUM