Koronawirus w Polsce. Nowe dane MZ mogą niepokoić. Liczba nowych zakażeń nie spada poniżej 900

Są najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia w sprawie koronawirusa. Ostatniej doby zdiagnozowano 900 nowych przypadków zakażenia. Zmarło 13 osób chorych na Covid-19.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń odnotowano minionej doby w województwie małopolskim - 193. Na drugim miejscu, pod względem nowych zachorowań, jest Śląsk - 153, a na trzecim województwo mazowieckie -  150.

Najmniej nowych zachorowań - pięć - zdiagnozowano w województwie lubuskim.

Resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby zmarło 13 osób chorych na Covid-19. Najmłodsza osoba miała 60 lat, najstarsza - 91. Jak informuje MZ, wszyscy pacjenci mieli choroby współistniejące.

Od 4 marca, kiedy poinformowano o pierwszym w Polsce przypadku koronawirusa, zdiagnozowano w naszym kraju 61 181 przypadków Covid-19. Zmarło 1 951 chorych.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W piątek (21 sierpnia) zanotowano rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 903 przypadki.

- Pragnę uspokoić, nie ma obecnie dużych ognisk, które rzutowałyby na ten wynik - powiedział na konferencji rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Mamy, choćby na Śląsku, dwa domy pomocy społecznej [które staną ogniska - red.]. W Małopolsce mamy wesele i szereg mniejszych zakładów pracy. Na Mazowszu też jest szereg firm, a także restauracje, w tym restauracje szybkiej obsługi - dodał. Uczulił też na konieczność zachowania standardów sanitarno-epidemiologicznych właśnie w takich miejscach.

W czwartek (20 sierpnia) resort zdrowia informował o 767 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarło kolejnych 12 osób. W środę resort zdrowia informował o 735 nowych przypadkach koronawirusa, w tym najwięcej na Śląsku (160), w Małopolsce (140) i na Mazowszu (126). Zmarło tego dnia 17 osób, w wieku od  44 do 87 lat. 

Poprzedni rekord dobowej liczby nowych przypadków koronawirusa w Polsce padł w sobotę (8 sierpnia), kiedy to resort zdrowia podał dane o 843 nowych, potwierdzonych zachorowaniach.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia

W czwartek (20 sierpnia) resort zdrowia zaktualizował listę czerwonych i żółtych powiatów - czyli tych, w których zachorowań na koronawirusa jest najwięcej i w których obowiązują dodatkowe obostrzenia. W kategorii czerwonej są teraz powiaty nowosądecki, Nowy Sącz, nowotarski, wieluński, rybnicki, Rybnik i lipski.

Strefa żółta obejmuje powiaty: tatrzański, pszczyński, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, przemyski, jarosławski, radziejowski, Białą Podlaską, Rudę Śląską i Żory.

Na liście ostrzegawczej znalazły się miasta: KrakówKatowice i Koszalin, a także powiaty: wołomiński, otwocki, pucki i starogardzki. 

Więcej o tym, co jest zabronione w strefach żółtych i czerwonych >>>

W tym tygodniu doszło też do zmiany w fotelu szefa resortu zdrowia. Łukasza Szumowskiego zastąpił Leszek Niedzielski, dotychczasowy szef NFZ. 

Koronawirus w Polsce. Maseczki - nowe zasady od września

Od 1 września zmienią się zasady dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa. Każdy, kto w przestrzeni zamkniętej - przede wszystkim w sklepach i w pojazdach komunikacji miejskiej - nie będzie miał na twarzy poprawnie założonej maseczki, będzie musiał mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenie lekarskie. 

Koronawirus w Polsce. Rok szkolny bez nauki zdalnej

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło wytyczne dla szkół dotyczące organizacji zajęć w nowym roku szkolnym, który rusza 1 września. Według nich dzieci i młodzież naukę mają odbywać w szkołach. Zgodnie z zasadami, ogromną rolę z decydowaniu o tym, czy dana klasa ma przejść na tryb nauczania zdalnego, będzie odgrywał dyrektor placówki. Nie będzie obowiązku noszenia maseczek w klasach, uczniowie mają za to dbać o zasady higieny i często myć ręce. 

Ale wielu ekspertów sugeruje, że w związku ze wzrostem zachorowań start roku szkolnego powinien być przesunięty. Rzecznik MZ nie widzi powodu, by wprowadzać takie rozwiązanie. - Będziemy cały czas mieli imprezy rodzinne, w których dzieci też uczestniczą. Mamy infekcje w zakładach pracy, z których rodzice wracają do domów i spotykają się z dziećmi. Czy te dwa tygodnie przyniosą efekt w postaci niższej liczby zakażeń? Nie sądzę - powiedział Andrusiewicz. Jak dodał, powroty z wakacji nie są dominującym powodem zwiększonej liczby zachorowań. 

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM