Koronawirus. WHO: dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny nosić maseczki

Dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny nosić maseczki na twarz, aby pomóc w walce z pandemią koronawirusa, tak samo jak dorośli - poinformowały Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).
Zobacz wideo

W dokumencie podkreślono, że dzieci od 12. roku życia powinny nosić maskę szczególnie wtedy, gdy nie można zapewnić odstępu jednego metra od innych osób.

WHO i UNICEF zaznaczyły, że to, czy dzieci od sześciu do 11 lat mają nosić maseczki, zależy od wielu czynników, w tym od stopnia transmisji wirusa w okolicy, zdolności dziecka do korzystania z maseczki, dostępu do maseczek i odpowiedniego nadzoru osoby dorosłej. Potencjalny wpływ na edukację i rozwój psychospołeczny oraz interakcje, jakie dziecko ma z osobami z grupy wysokiego ryzyka - np. ludźmi starszymi czy cierpiącymi na choroby współistniejące, powinny również być wzięte pod uwagę.

Zdaniem obu organizacji dzieci w wieku pięciu lat i młodsze nie powinny nosić maseczek ze względu na bezpieczeństwo i ogólny interes dziecka.

Badania sugerują, że starsze dzieci mogą odgrywać aktywniejszą rolę w przenoszeniu koronawirusa niż młodsze - podkreślono w opublikowanym dokumencie, dodając, że potrzeba więcej danych, by lepiej zrozumieć rolę najmłodszych w transmisji SARS-CoV-2.

WHO po raz pierwszy zaleciła noszenie maseczek w miejscach publicznych 5 czerwca, jednak wcześniej nie wydała wskazówek dotyczących dzieci - zauważa agencja Reutera.

Ponad 800 tys. osób na całym świecie zmarło dotąd wskutek zakażenia SARS-CoV-2, a ponad 23 mln zostało zainfekowanych - wynika z danych opublikowanych w sobotę przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

W Polsce od 4 marca, kiedy poinformowano o pierwszym przypadki koronawirusa w naszym kraju, zachorowało 61181 osób. 1951 chorych na Covid-19 zmarło. Rekord zakażeń odnotowano w miniony piątek, 21 sierpnia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało wtedy o 903 nowych zachorowaniach. W sobotę 22 sierpnia odnotowano 900 nowych zakażeń.

TOK FM PREMIUM