Koronawirus w Polsce. Ponad 700 nowych przypadków i blisko 20 kolejnych ofiar

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 729 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 17 kolejnych osób zmarło.
Zobacz wideo

W środowym raporcie resort zdrowia poinformował o 729 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Najwięcej w Małopolsce (118), na Śląsku (114) i na Mazowszu (106). Pozostałe przypadki dotyczą województw: wielkopolskiego (94), pomorskiego (60), podkarpackiego (49), łódzkiego (34), warmińsko-mazurskiego (24), kujawsko-pomorskiego (23), lubelskiego (20), świętokrzyskiego (20), zachodniopomorskiego (18), opolskiego (17), dolnośląskiego (15), podlaskiego (13) i lubuskiego (4).

Łącznie liczba potwierdzonych zachorowań na COVID-19 od początku epidemii wzrosła do 63 802.

Oprócz tego ministerstwo poinformowało również o kolejnych 17 osobach, które zmarły z powodu koronawirusa. To pacjenci w wieku od 50 do 91 lat, między innymi z Krakowa, Wrocławia, Raciborza i Warszawy. 

Łącza liczba zgonów spowodowanych COVID-19 od początku epidemii w naszym kraju wzrosła do 1 994.

Koronawirus w Polsce. Bilans

We wtorek (25 sierpnia) potwierdzono 763 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 17 osób. Najwięcej zakażeń odnotowano w woj. małopolskim, mazowieckim, pomorskim i śląskim.  

W poniedziałek resort zdrowia poinformował o 548 nowych przypadkach koronawirusa. Najwięcej - 98 - na Śląsku. Zmarło kolejnych 5 osób. Najmłodsza ofiara miała 65 lat. 

W niedzielę resort zdrowia informował o 581 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem - najwięcej w Małopolsce, na Śląsku i na Pomorzu. Cztery kolejne osoby zmarły. Dzień wcześniej - w sobotę - nowych potwierdzonych przypadków było aż 900 (w tym najwięcej również w Małopolsce).

W piątek (21 sierpnia) zanotowano rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 903 przypadki. Poprzedni rekord dobowej liczby nowych przypadków koronawirusa w Polsce padł w sobotę (8 sierpnia), kiedy to resort zdrowia podał dane o 843 nowych, potwierdzonych zachorowaniach.

W czwartek (20 sierpnia) resort zdrowia informował o 767 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarło kolejnych 12 chorych na Covid-19. W minioną środę resort zdrowia informował o 735 nowych przypadkach koronawirusa, w tym najwięcej na Śląsku (160), w Małopolsce (140) i na Mazowszu (126). Najmłodsza osoba, spośród 17 zmarłych chorych, miała 44 lata.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia dla kolejnych regionów

Resort zdrowia zaktualizował 20 sierpnia listę czerwonych i żółtych powiatów - czyli tych, w których zachorowań na koronawirusa jest najwięcej i w których obowiązują dodatkowe obostrzenia. "Powiaty czerwone" to: nowosądecki, Nowy Sącz, nowotarski, wieluński, rybnicki, Rybnik i lipski.

Na obszarach o najwyższym wskaźniku zachorowań obostrzenia polegają między innymi na: zakazie organizowania kongresów, wydarzeń kulturalnych czy ograniczeniach w weselach czy imprezach sportowych. 

"Powiaty żółte" to: tatrzański, pszczyński, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, przemyski, jarosławski, radziejowski, Białą Podlaską, Rudę Śląską i Żory.

Na liście ostrzegawczej znalazły się duże miasta popularne wśród turystów: KrakówKatowice i Koszalin, a także powiaty: wołomiński, otwocki, pucki i starogardzki.

Koronawirus w Polsce. Rok szkolny bez nauki zdalnej

Mimo rosnącej liczny nowych zakażeń resort edukacji narodowej nie zmienia wytycznych dotyczących organizacji zajęć w zbliżającym się nowym roku szkolnym. Najważniejsza decyzja MEN dotyczy tego, że lekcje mają odbywać się w szkołach. Ogromną rolę z decydowaniu o tym, czy dana klasa ma przejść na tryb nauczania zdalnego, będzie odgrywał dyrektor placówki. Nie będzie obowiązku noszenia maseczek w klasach, uczniowie mają za to dbać o zasady higieny i często myć ręce.

Nauczyciele alarmują, że wytyczne MEN są zbyt ogólne. - Są poważne wątpliwości, czy taki nieskoordynowany powrót dzieci do szkół nie spowoduje masywnego wzrostu liczby zachorowań. Dane z innych krajów wskazują, że ten skok będzie, choć jest pytanie, jak będzie wysoki i czym się skończy. Za chwilę możemy zobaczyć, że będzie nie 900 przypadków dziennie, tylko 1900 - uczulał w TOK FM dr Paweł Grzesiowski.

Koronawirus w Polsce. Maseczki - nowe zasady od września

Od 1 września zmienią się zasady dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa. Każdy, kto w przestrzeni zamkniętej - przede wszystkim w sklepach i w pojazdach komunikacji miejskiej - nie będzie miał na twarzy poprawnie założonej maseczki, będzie musiał mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM