Nowe zasady kwarantanny i izolacji. Resort zdrowia szykuje rozporządzenia

Chcemy zaproponować skrócenie kwarantanny i izolacji do 10 dni - ogłosił szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

Adam Niedzielski, minister zdrowia, ogłosił, że jego resort chce zmienić zasady kwarantanny związanej z koronawirusem. - Po pierwsze, kwarantanna zostanie skrócona z 14 do 10 dni. Mamy na to dowody, z Norwegii czy praktyki klinicznej w Polsce, że taki okres jest bezpieczny i nie powoduje wielkiego przyrostu ryzyka - mówił minister. 

Dodał, że drugą nowością będzie "rezygnacja z prowadzenia testów". - To szczególnie ważne zagadnienie w kontekście drugiej fali pandemii. Musimy mieć przygotowaną infrastrukturę na zwiększoną ilość badań, tam gdzie to niezbędne. Uznajemy, że w kwarantannie przy braku objawów nie ma potrzeby robienia badań. To przygotowanie na to, co się może dziać jesienią - wyjaśniał minister. 

Druga część zmian dotyczy izolacji, po pozytywnym wyniku badania na obecność koronawirusa w organizmie. - Najważniejsza zmiana, to wprowadzenie standardu WHO, czyli skrócenie izolacji do 10 dni oraz niekończenia izolacji koniecznością testowania. To zlikwiduje dolegliwość wydłużania izolacji w nieskończoność - wskazywał Niedzielski.

- Dzisiaj po południu zostanie zaprezentowany pierwszy pakiet trzech lub dwóch rozporządzeń ministra zdrowia, który zmieni zarówno kwarantannę jak i izolację - zapowiedział na konferencji prasowej szef resortu zdrowia.

Krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban wyjaśnił, że "osoby, które są na kwarantannie, czyli miały jakąś styczność (z osobą zakażoną - PAP), a nie miały objawów klinicznych, praktycznie będą zwalniane z kwarantanny automatycznie. Dodał, że natomiast osoby, które będą miały objawy, będą musiały skontaktować się z lekarzem, prawdopodobnie będzie to lekarz POZ.

- Jeśli chodzi o pacjentów, którzy są chorzy i rozpoznani, to izolowaniem i zwalnianiem z izolacji zajmują się lekarze chorób zakaźnych lub w szpitalach jednoimiennych. Jeżeli ktoś nie ma objawów klinicznych lub ma bardzo mało nasilone, to jest właściwie zwalniany po 10 minimum 13 dniach od wystąpienia objawów - powiedział.

Jak dodał, wdrożenie nowych zasad testowania pozwoli "skierować większość sił i środków testowania na osoby, które powinny być testowane, ponieważ na obecnym etapie epidemii taktyka jest bardzo prosta - testujemy osobę z objawami klinicznymi, które sugerują COVID, i testujemy ludzi w opracowywaniu ogniska (zakażeń - PAP) wokół nich".

Ogłoszono też zaktualizowaną listę "czerwonych" i "żółtych" powiatów. 

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM