Koronawirus w Polsce. 631 nowych zakażeń

Koronawirus w Polsce. W niedzielę resort zdrowia poinformował o 631 przypadkach koronawirusa w Polsce. Jedna osoba zmarła.
Zobacz wideo

W niedzielę resort zdrowia poinformował o 631 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą województw: małopolskiego (153), śląskiego (86), lubelskiego (69), wielkopolskiego (68), pomorskiego (53), mazowieckiego (47), łódzkiego (33), podkarpackiego (30), kujawsko-pomorskiego (22), lubuskiego (17),

Koronawirus w Polsce. Bilans

W sobotę resort zdrowia podał informację o 759 nowych przypadkach koronawirusa i 14 zgonach.  W piątek (28 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 791 nowych przypadkach zakażenia i dziewięciu osobach zmarłych. Najmłodsza z nich miała 45 lat. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: małopolskim (139), mazowieckim (130), śląskim (104) i wielkopolskim (92).

W czwartek resort zdrowia podał, że w ciągu doby odnotowano 887 przypadków koronawirusa w Polsce. 16 osób zmarło.

W środę resort zdrowia informował o 729 nowych przypadkach koronawirusa - najwięcej w Małopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. 17 osób tego dnia zmarło na COVID-19. Dzień wcześniej - we wtorek 25 sierpnia - liczba nowych zachorowań była nieco wyższa i wynosiła 763 przypadki. Również 17 osób zmarło. W poniedziałek resort zdrowia poinformował o 548 nowych przypadkach koronawirusa. Najwięcej - 98 - odnotowano na Śląsku. Zmarło kolejnych 5 osób. Najmłodsza ofiara miała 65 lat. 

Bardzo wysokie liczby padały w sobotę (22 sierpnia), kiedy odnotowano 900 nowych przypadków oraz w piątek (19 sierpnia), kiedy było ich 903 - ten wynik to do tej pory rekordowy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w naszym kraju od początku epidemii. 

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia dla kolejnych regionów

W czwartek zaktualizowano listę czerwonych i żółtych powiatów - czyli tych, w których zachorowań na koronawirusa jest najwięcej i w których obowiązują dodatkowe obostrzenia. 

Na obszarach o najwyższym wskaźniku zachorowań obostrzenia polegają między innymi na: zakazie organizowania kongresów, wydarzeń kulturalnych czy ograniczeniach w weselach czy imprezach sportowych.

Koronawirus w Polsce. Rok szkolny bez nauki zdalnej

Mimo rosnącej liczby nowych zakażeń resort edukacji narodowej nie zmienia wytycznych dotyczących organizacji zajęć w zbliżającym się nowym roku szkolnym. Najważniejsza decyzja MEN dotyczy tego, że lekcje mają odbywać się w szkołach. Ogromną rolę z decydowaniu o tym, czy dana klasa ma przejść na tryb nauczania zdalnego, będzie odgrywał dyrektor placówki. Jak przekazał w czwartek (27 sierpnia) minister edukacji Dariusz Piontkowski w szkołach nie zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek. Decyzję w tej sprawie będzie mógł podjąć dyrektor szkoły.

Piontkowski zapewnił też, że niebawem ruszyć ma specjalna infolinia z powiatowymi stacjami epidemiologicznymi, która ma być dostępna tylko dla szkół (tzw. czerwone telefony).

W TOK FM dr Paweł Grzesiowski radził, w jaki sposób rodzice powinni przygotować dziecko do pójścia do szkoły. Według immunologa, jeżeli w klasach w trakcie nauki między ławkami będą zachowane odstępy około 1,5 metra, dzieci nie muszą nosić w nich maseczek. Powinny je jednak założyć, kiedy schodzą np. do szatni i mogą tam spotkać wiele innych dzieci.  

Ważną rolę odgrywają też rodzice. - Każde dziecko musi być sprawdzone przed wyjściem do szkoły i po powrocie z niej, czy nie ma objawów infekcji, czy nie gorączkuje. Jeśli miałoby objawy infekcji, zostawiamy je w domu - przestrzegał dr Grzesiowski. Dodał także, że nie trzeba dezynfekować przedmiotów przynoszonych przez dziecko ze szkoły ani zmieniać natychmiast jego ubrania. - Trzeba po prostu po powrocie ze szkoły umyć ręce, żeby na rękach ewentualnie nie przenieść wirusa - podkreślił gość Poranka Radia TOK FM.

Koronawirus w Polsce. Maseczki - nowe zasady od września

Od 1 września zmienią się zasady dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa. Każdy, kto w przestrzeni zamkniętej - przede wszystkim w sklepach i w pojazdach komunikacji miejskiej - nie będzie miał na twarzy poprawnie założonej maseczki, będzie musiał mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

DOSTĘP PREMIUM