Szkoły a koronawirus. 54 placówki pracują w trybie zdalnym, a 15 - w trybie mieszanym

Niemal sto procent placówek oświatowych - szkół, przedszkoli i innych - pracuje w trybie stacjonarnym. Jak informuje resort edukacji, w trybie zdalnym funkcjonują 54 podmioty, a w trybie mieszanym - 15.
Zobacz wideo

- Zgodnie z informacjami uzyskanymi od kuratorów oświaty na podstawie danych od dyrektorów, 3 września w trybie stacjonarnym pracowało blisko 48,5 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, co oznacza prawie 100 procent placówek pracujących w tradycyjny sposób (99,86 proc.) - przekazała rzeczniczka resortu edukacji Anna Ostrowska.

Poinformowała, że nauka w trybie mieszanym odbywa się - według stanu na czwartek - w 15 placówkach, czyli 0,02 proc. wszystkich szkół i placówek. W 54 przypadkach w skali całego kraju nauka realizowana była w trybie zdalnym, jest to 0,11 proc. wszystkich placówek. W porównaniu z informacjami ze środy, placówek pracujących zdalnie jest o 7 więcej, a w przypadku tych działających hybrydowo - o 3 więcej. 

- Dane te dotyczą szkół i placówek, w których powiatowa inspekcja sanitarna - po szczegółowym przeanalizowaniu sytuacji - wydała zgodę na pracę szkoły w innym, niż stacjonarny tryb nauki - zaznaczyła Ostrowska.

Przypomniała, że po otrzymaniu pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego i zgody organu prowadzącego dyrektorzy mogą wprowadzać model mieszany pracy szkoły (gdy część uczniów uczy się w szkolnym budynku, a część w domu) lub w pełni nauczanie zdalne.

Koronawirus a szkoły i przedszkola na Mazowszu

Tylko na Mazowszu wojewódzki inspektor sanitarny wydał cztery pozytywne opinie dotyczące przejścia na nauczanie hybrydowe lub zdalne. Chodzi o szkoły w Myszyńcu (pow. ostrołęcki), Ostrowie (pow. otwocki), Piasecznie i w Warszawie.

Nauczanie zdalne w Zespole Szkół Powiatowych w Myszyńcu w powiecie ostrołęckim ma trwać do piątku. Powodem było zachorowania na COVID-19 pracownika szkoły i jego bliski kontakt z pozostałym personelem.

Sanepid zgodził się również na nauczanie zdalne w Szkole Podstawowej w Ostrowie w gminie Celestynów w powiecie otwockim ze względu na wystąpienie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u nauczyciela szkoły i objęcie kwarantanną pozostałych osób. Opinię wydano 2 września i obowiązuje do czasu zakończenia kwarantanny personelu.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piasecznie potwierdzono pozytywny wynik testu u nauczyciela placówki. Sanepid wydał ustną opinię pozwalającą na nauczanie hybrydowe dla 4 oddziałów z II klasy na okres od 2 do 4 września.

W szkole podstawowej przy ul. Karmelickiej w Warszawie sanepid zgodził się na nauczanie zdalne od 3 do 7 września. Powodem był pozytywny wynik na obecność koronawirusa u nauczyciela tej szkoły, który 26 i 27 sierpnia brał udział w posiedzeniu rady pedagogicznej.

Rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka pytana przez PAP o dane dotyczące warszawskich placówek poinformowała, że 10 szkół wystąpiło do służb sanitarnych o przejście w styl pracy zdalnej lub hybrydowej. Dodała, że 1 września naukę w stołecznych placówkach oświatowych rozpoczęło ponad 271 tys. uczniów i przedszkolaków.

DOSTĘP PREMIUM