Koronawirus w Polsce. Liczby znów idą w górę, blisko 600 nowych przypadków

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 594 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 10 osób. Najmłodsza z ofiar miała 48 lat.
Zobacz wideo

W piątkowym raporcie resort zdrowia poinformował o 594 nowych przypadkach - najwięcej w tym tygodniu. Największy przyrost odnotowano w Małopolsce (116) i na Mazowszu (78). Pozostałe przypadki dotyczą województw: wielkopolskiego (57), dolnośląskiego (47), podkarpackiego (46), śląskiego (45), pomorskiego (39), podlaskiego (33), łódzkiego (28), lubelskiego (26), warmińsko-mazurskiego (17), opolskiego (16), kujawsko-pomorskiego (15), świętokrzyskiego (15), zachodniopomorskiego (11), lubuskiego (5).

Łącznie zatem liczba zachorowań na COVID-19 od początku epidemii w Polsce wzrosła dziś do 73 047.

Ministerstwo poinformowało także o kolejnych 10 ofiarach koronawirusa. To pacjenci w wieku od 48 do 94 lat, między innymi z Krakowa, Poznania, Radomia i Lublina. 

Łączna liczba zmarłych na COVID-19 w Polsce wynosi 2 169.

Koronawirus w Polsce. Bilans

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 506 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 12 osób.

W środowym (9 września) raporcie resort zdrowia poinformował o 421 nowych potwierdzonych przypadkach COVID-19 w naszym kraju. To o 21 więcej niż dzień wcześniej. Najwięcej nowych zachorowań odnotowano w Małopolsce (67) i na Mazowszu (61). Zmarło 11 osób.  We wtorkowym raporcie ministerstwo poinformowało o równo 400 nowych potwierdzonych przypadkach Covid-19. Zmarło kolejnych 12 osób. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek (7 września) o 302 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Najwięcej w województwie małopolskim - 88. Zmarły cztery osoby. Były to najniższe od wielu tygodni liczby. 

Do tej pory najwyższy dobowy przyrost zachorowań na Covid-19 odnotowano w piątek 19 sierpnia - były to 903 przypadki.

Strategia walki z Covid-19

Jeśli objawy wskazujące na koronawirusa będą "graniczyły z pewnością", lekarze rodzinni będą mogli zlecać testy na Covid-19 już w ramach teleporady. To najważniejsze ustalenie po blisko czterogodzinnym spotkaniu kierownictwa resortu zdrowia z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Wcześniej ministerstwo zakładało, że lekarze będą mogli zlecać badanie w kierunku koronawiursa dopiero po badaniu fizykalnym w gabinecie. Jednak medycy nadal mają wątpliwości. -  Rozwiązania dotyczące zlecania testów w ramach teleporady jedynie pacjentom, u których jednocześnie wystąpią cztery objawy Covid-19 są niebezpieczne dla wszystkich, którzy cierpią na inne schorzenia lub mają mniej symptomów choroby - wynika z listu Federacji Porozumienia Zielonogórskiego do ministra zdrowia.

Koronawirus a grypa. Co będzie jesienią?

Prowadzący środowy Poranek TOK FM Maciej Głogowski pytał też o strategię walki z koronawirusem przedstawioną przez Ministerstwo Zdrowia w ubiegłym tygodniu. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekonywał, że strategia jest "elastyczna" i może ulegać zmianie. Stwierdził również, że jej zapisy były konsultowane właśnie z lekarzami medycyny rodzinnej. - To nie był nasz pomysł - mówił. - Naszą ideą jest to, by gabinety lekarzy rodzinnych były bardziej przyjazne i otwarte dla pacjentów. Chcemy, żeby ci pacjenci mogli z przychodni korzystać. Mamy wiele innych chorób, a profilaktyka została przez cały ten czas zaniedbana. Czas to zmienić - przekonywał Kraska.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM