Koronawirus. Strefy żółte i czerwone, lista ostrzegawcza. Aktualne dane

Trzy powiaty w żółtej strefie, żadnego w strefie czerwonej, pięć powiatów na liście ostrzegawczej - od dziś obowiązuje zaktualizowana lista stref powiatów z dodatkowymi obostrzeniami związanymi z koronawirusem.
Zobacz wideo

Od dziś z 10 do 3 zmniejsza się liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. Dodatkowe ograniczenia związane z koronawirusem, przewidziane dla żółtej strefy, obowiązywać będą w powiatach limanowskim i tatrzańskim w woj. małopolskim oraz w powiecie gostyńskim w woj. wielkopolskim. W czerwonej strefie nie ma żadnego powiatu.

Ministerstwo Zdrowia na liście ostrzegawczej umieściło pięć powiatów, które mogą trafić do stref z ograniczeniami w razie pogorszenia sytuacji. Dotyczy to powiatów: kluczborskiego (woj. opolskie), nowotarskiego (woj. małopolskie), aleksandrowskiego (woj. kujawsko-pomorskie), głubczyckiego (woj. opolskie) i myślenickiego (woj. małopolskie).

Koronawirus. Strefy czerwone i żółte

Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób - jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób - jedna na 10 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażeń

W sobotę resort zdrowia poinformował o 603 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. To najwyższa liczba od początku tego tygodnia. Ministerstwo podało także informację o śmierci 13 osób. 

DOSTĘP PREMIUM