Koronawirus w Polsce. Pół tysiąca nowych zakażeń [13 września 2020]

Ministerstwo zdrowia podało nowe dane dotyczące zakażeń koronawirusem - potwierdzono go u 502 osób. Resort poinformował również o śmierci sześciu osób.
Zobacz wideo

W niedzielnym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 502 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa. Najwięcej na Mazowszu (85) i w Wielkopolsce (73). Pozostałe przypadki dotyczą województw: małopolskiego (66), pomorskiego (55), śląskiego (53), podkarpackiego (33), lubelskiego (26), kujawsko-pomorskiego (21), łódzkiego (18), podlaskiego (17), dolnośląskiego (16), świętokrzyskiego (13), warmińsko-mazurskiego (13), lubuskiego (6), opolskiego (5), zachodniopomorskiego (2).

Łącznie zatem liczba potwierdzonych zachorowań na COVID-19 od początku epidemii w Polsce wynosi 74 152.

Resort poinformował także o kolejnych sześciu osobach, które zmarły z powodu zakażenia koronawirusem. To pacjenci w wieku od 54 do 85 lat, między innymi z Nowego Sącza, Łańcuta i Radomia. 

Łączna liczba zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce wynosi 2 188.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W sobotę Ministerstwo Zdrowia podało informację o 603 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem, z czego najwięcej zanotowano w Małopolsce (93), na Pomorzu (79) i na Śląsku (72). Zmarło 13 osób, z czego większość - wedle danych resortu - cierpiało na choroby współistniejące. 

W piątek liczby dotyczące nowych przypadków koronawirusa nie przekroczyły 600 - dane mówiły o 594 zachorowaniach. Tego dnia najwięcej pozytywnych wyników testów na Covid-19 otrzymano w Małopolsce i na Mazowszu. W czwartek (10 września) przypadków było nieco ponad pół tysiąca - 506. Resort zdrowia potwierdził tego dnia śmierć 12 osób. 

Do tej pory najwyższy dobowy przyrost zachorowań na Covid-19 odnotowano w piątek 19 sierpnia - były to 903 przypadki.

Koronawirus w Polsce. Strefy żółte i czerwone

Od soboty obowiązuje zaktualizowana lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z zagrożeniem koronawirusem. W strefie żółtej znajdują się w tej chwili trzy powiaty: limanowski i tatrzański w woj. małopolskim oraz gostyński w woj. wielkopolskim. w strefie czerwonej nie ma ani jednego powiatu. Lista ostrzegawcza liczy w tej chwili pięć powiatów: kluczborski (woj. opolskie), nowotarski (woj. małopolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie), głubczycki (woj. opolskie) i myślenicki (woj. małopolskie).

Koronawirus w Polsce. Covid-19 u pacjentki szpitala w Mławie

W szpitalu w Mławie potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednej z pacjentek. Kobieta trafiła tam tydzień temu z zapaleniem płuc. Przeprowadzono u niej test, którego wynik był ujemny. Jednak już w trakcie leczenia zdecydowano się powtórzyć badanie - tym razem wynik okazał się pozytywny. Kobieta została przewieziona do Warszawy, gdzie test przeprowadzono po raz trzeci - i znów potwierdził on zakażenie koronawirusem. 

Szpital w Mławie działa bez przeszkód, dwóch innych jego pacjentów przebywa na kwarantannie. Nadzorem epidemiologicznym objęto 30 osób z personelu. 

Jeszcze w marcu w szpitalu SPZOZ w Mławie z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem u pacjentów dwukrotnie czasowo wstrzymywano pracę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Przebywających wówczas w oddziale ratunkowym pracowników i pacjentów poddano kwarantannie. W obu przypadkach badania nie potwierdziły ostatecznie COVID-19. 

Koronawirus na świecie. Niemal milion osób zmarło

Sobotnie sane agencji AFP mówią o 916 372 osobach, które zmarły do tej pory na całym świecie w wyniku pandemii koronawirusa. Infekcję potwierdzono do tej pory u ponad 28,5 mln osób, a ponad 19 mln uznaje się obecnie za wyleczonych.

Tylko w piątek na świecie z powodu Covid-19 zmarło 6 012 osób, zanotowano także 316 377 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Kraje, w których śmiertelność z powodu Covid-19 jest największa to USA (193 016), Brazylia - 130 396, Indie - 77 472, Meksyk - 70 183, Wielka Brytania - 41 614. W stosunku do liczby ludności najwięcej ofiar śmiertelnych Covid-19 jest w Peru (92 na 100 tys. osób), w Belgii (86), Hiszpanii (64), Boliwii (62) i Chile (62).

Wielu ekspertów uważa, że prawdziwa liczba ofiar śmiertelnych wirusa, który pojawił się w Chinach pod koniec ubiegłego roku, jest znacznie wyższa, niż wskazują na to oficjalne dane, choćby dlatego, że wiele osób umiera bez poddania się testom.

DOSTĘP PREMIUM