Objawy koronawirusa. Sprawdź, czy masz objawy COVID-19

Żeby ustrzec się przed wirusem nosimy maseczki, często myjemy i dezynfekujemy ręce, ale - jak pokazują statystyki - to nie zawsze wystarcza. Nadchodzi też zresztą sezon grypowy, a ta może zostać pomylona z COVID-19. Warto więc wiedzieć, jakie są objawy koronawirusa (COVID-19)? Objawy koronawirusa. Co robić? Gdzie się zgłosić?
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

• Jakie są objawy koronawirusa (COVID-19)?

• Jakie są częste i rzadkie objawy COVID-19?

• Objawy koronawirusa. Co robić? Gdzie się zgłosić?

Jakie są objawy koronawirusa (COVID-19)?

Pandemia trwa już ponad pół roku. Do tego czasu w Polsce potwierdzono ponad 70 tysięcy przypadków zachorowania na COVID-19. Wciąż powstają strefy żółte i czerwone, gdzie ze względu na dużą liczbę chorych obowiązują dodatkowe obostrzenia. Żeby ustrzec się przed wirusem nosimy maseczki, często myjemy i dezynfekujemy ręce, jednak - jak pokazują statystyki - to nie zawsze wystarcza. Szczególnie w przypadku imprez, wesel czy innych skupisk ludzkich, gdzie łatwiej o zarażenie. Nadchodzi też zresztą sezon grypowy, a ta może zostać pomylona z COVID-19. Warto więc wiedzieć, jakie są objawy koronawirusa (COVID-19) i czy mamy powód do niepokoju.

Jakie są objawy koronawirusa (COVID-19)? Do najczęściej występujących objawów należą:

• gorączka (powyżej 38 stopni)

• suchy kaszel

• zmęczenie

Rzadziej pojawiają się także:

• ból mięśni

• ból gardła

biegunka

• zapalenie spojówek

ból głowy

• utrata smaku lub węchu

• wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp

Jeżeli dodatkowo pojawiają się poważne objawy, czyli trudności w oddychaniu lub duszności, ból lub ucisk w klatce piersiowej, a także utrata mowy lub zdolności ruchowych, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.

Opisane objawy pojawiają się średnio po 5-6 dniach od zakażenia koronawirusem, jednak znane są przypadki, gdzie pierwsze objawy występują dopiero po 14 dniach.

Objawy koronawirusa. Co robić? Gdzie się zgłosić?

Jak wiadomo, część osób może się zarazić koronawirusem i nie odczuwać żadnych niepokojących objawów. U większości zarażonych, szczególnie młodych i bez chorób współistniejących (np. cukrzycy), COVID-19 ma łagodny lub umiarkowany przebieg. Takie osoby nie wymagają hospitalizacji i mogą przejść kwarantannę w domu. Inaczej ma się sprawa w przypadku osób, które doświadczają trudności w oddychaniu, bólu w klatce piersiowej czy zaburzeń mowy lub zdolności ruchowych. Takie osoby powinny niezwłocznie zasięgnąć pomocy lekarskiej. Jeżeli stan chorego jest ciężki, należy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedź, że może ona mieć koronawirusa.

Objawy koronawirusa. Co robić? Gdzie się zgłosić? Jeżeli podejrzewasz, że możesz być zakażony koronawirusem (COVID-19), musisz bezzwłocznie zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.

Możesz też własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, gdzie lekarze określą dalszy tryb postępowania medycznego. Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej czy taksówek - w ten sposób narażasz innych na zakażenie.

Na stronie rządowej przygotowano test, który może pomóc w sprawdzeniu możliwej zgodności objawów z tymi przypisywanymi COVID-19: https://pacjent.gov.pl/koronawirus/sprawdz-objawy. Wskazany wywiad i jego wyniki są w całości oparte na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz amerykańskiej agencji Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Tekst ma charakter wyłącznie informacyjny. W celu zasięgnięcia porady medycznej skontaktuj się z lekarzem.

DOSTĘP PREMIUM