Objawy koronawirusa u dzieci. Sprawdź, czy dziecko ma objawy COVID-19

Na zarażenie się COVID-19 narażeni jesteśmy zwłaszcza w dużych skupiskach ludzi, a tym przecież są. szkoły czy przedszkola, których nasze dzieci nie mogą w nieskończoność opuszczać. Jak więc rozpoznać, że dziecko zaraziło się COVID-19? Jakie są objawy koronawirusa (COVID-19) u dzieci? Sprawdź, czy dziecko ma objawy COVID-19.
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

• Jakie są objawy koronawirusa (COVID-19) u dzieci?

• Jakie są częste i rzadkie objawy COVID-19 u dzieci?

• Objawy koronawirusa u dziecka. Co robić? Gdzie to zgłosić?

Jakie są objawy koronawirusa (COVID-19) u dzieci?

Pandemia COVID-19 co prawda wydaje się zwalniać, ale na pewno nie odpuszcza. Na razie jedynym sposobem na uniknięcie zachorowania jest stosowanie się do obostrzeń: noszenie maseczki, częste mycie rąk i przede wszystkim zachowanie dystansu społecznego. Jednak nawet to nie daje nam gwarancji, że unikniemy zakażenia. Narażeni jesteśmy zwłaszcza w dużych skupiskach ludzi, a tym przecież są… szkoły czy przedszkola, których nasze dzieci nie mogą w nieskończoność opuszczać. Jak więc rozpoznać, że dziecko zaraziło się COVID-19? Jakie są objawy koronawirusa (COVID-19) u dzieci? Taka wiedza jest szczególnie ważna przy nadchodzącym sezonie grypowym, kiedy z COVID-19 można pomylić zwykłe sezonowe przeziębienie.

Jakie są objawy koronawirusa (COVID-19)? Do najczęściej występujących objawów należą:

• gorączka (powyżej 38 stopni)

• suchy kaszel

• zmęczenie

Rzadziej pojawiają się także:

• ból mięśni

• ból gardła

biegunka

• zapalenie spojówek

ból głowy

• utrata smaku lub węchu

• wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp

Jeżeli dodatkowo pojawiają się poważne objawy, czyli trudności w oddychaniu lub duszności, ból lub ucisk w klatce piersiowej, a także utrata mowy lub zdolności ruchowych, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.

Opisane objawy pojawiają się średnio po 5-6 dniach od zakażenia koronawirusem, jednak znane są przypadki, gdzie pierwsze objawy występują dopiero po 14 dniach.

Objawy koronawirusa u dziecka. Co robić? Gdzie to zgłosić?

W kwestii COVID-19 u dzieci wciąż pojawiają się nowe doniesienia. Początkowo sugerowano, że koronawirus nie przenosi się wśród dzieci tak samo łatwo, jak ma to miejsce u osób dorosłych. Natomiast najnowsze badania przeprowadzone w Korea Centres for Disease Control and Prevention pokazują, że dzieci powyżej 10. roku życia mogą przenosić wirusa podobnie jak dorośli. Na razie wiadomo jednak, że najmłodsi przechodzą COVID-19 łagodnie, nie są więc grupą największego ryzyka. Hospitalizacja byłaby niezbędna tylko w przypadku dzieci, które doświadczają trudności w oddychaniu, bólu w klatce piersiowej czy zaburzeń mowy lub zdolności ruchowych. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy lekarskiej. Jeżeli stan chorego jest ciężki, należy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedzić, że może on być zakażony koronawirusem.

Objawy koronawirusa u dziecka. Co robić? Gdzie to zgłosić? Jeżeli podejrzewasz, że ty lub twoje dziecko jesteście zarażeni koronawirusem (COVID-19), musisz bezzwłocznie zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystać z teleporady u lekarza POZ. Na stronie rządowej przygotowano test, który może pomóc w określeniu, czy faktycznie mamy powód do zmartwień: https://pacjent.gov.pl/koronawirus/sprawdz-objawy.

Tekst ma charakter wyłącznie informacyjny. W celu zasięgnięcia porady medycznej skontaktuj się z lekarzem.

DOSTĘP PREMIUM