Nietypowe objawy koronawirusa (SARS-CoV-2). Sprawdź, czy masz objawy COVID-19

Badania nad SARS-CoV-2 trwają i niemal codziennie słyszymy coś nowego na temat wirusa. Dziś wiadomo już, że COVID-19 wcale nie ogranicza się do kaszlu i gorączki. Nietypowe objawy koronawirusa (SARS-CoV-2). Sprawdź, czy masz objawy COVID-19. Objawy koronawirusa. Co robić? Gdzie się zgłosić?
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

• Jakie są objawy koronawirusa (COVID-19)?

• Jakie są nietypowe objawy COVID-19?

• Objawy koronawirusa. Co robić? Gdzie się zgłosić?

Jakie są nietypowe objawy COVID-19? Objawy koronawirusa

Od początku pandemii minęło dość czasu, żeby wszyscy, a już na pewno większość, zdążyli przyzwyczaić się do funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Jednak z perspektywy naukowców i lekarzy to wciąż świeża sprawa. Badania nad SARS-CoV-2 trwają i niemal codziennie słyszymy coś nowego na temat wirusa. Pewne jest za to, że COVID-19 pozostaje dużym zagrożeniem i dopóki nie będzie skutecznej szczepionki, dopóty potrzebne będą obostrzenia. Tylko jak rozpoznać, że ma się do czynienia z koronawirusem, a nie zwykłą grypą, która tak bardzo lubi "łapać" nas w okresie jesienno-zimowym?

Jakie są objawy koronawirusa (COVID-19)? Do najbardziej typowych objawów należą gorączka (powyżej 38 stopni), suchy kaszel, zmęczenie, a także ból gardła, głowy czy mięśni. Przy takim zestawie od razu zapala się czerwone światło, ale COVID-19 wcale nie ogranicza się do tych kilku objawów. Jakie są nietypowe objawy COVID-19? Kolejne przypadki zachorowań pokazują, że u niektórych osób pojawiają się także biegunka, zapalenie spojówek i utrata węchu oraz smaku. Dodatkowo mogą występować brak apetytu, a u starszych pacjentów także dezorientacja i zawroty głowy. Jeszcze innym nietypowym objawem jest wysypka, która kojarzy się raczej z ospą wietrzną niż SARS-CoV-2, oraz zmiany skórne na dłoniach i stopach. Zmiany te przypominają odmrożenia, a lekarze zaczęli nazywać je "covidowymi palcami".

Opisane objawy pojawiają się średnio po 5-6 dniach od zakażenia koronawirusem, jednak znane są przypadki, gdzie pierwsze objawy występują dopiero po 14 dniach.

>> Czytaj także: Objawy koronawirusa u dzieci. Sprawdź, czy dziecko ma objawy COVID-19

Objawy COVID-19. Co robić? Gdzie się zgłosić?

Większość chorych na COVID-19, nawet w przypadku nietypowych objawów, przechodzi zakażenie łagodnie lub umiarkowanie. Nie wolno jednak zapominać, że koronawirus jest groźny dla osób starszych i chorujących przewlekle. U chorych mogą pojawiać się trudności w oddychaniu lub duszności, ból lub ucisk w klatce piersiowej, a także utrata mowy lub zdolności ruchowych. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy lekarskiej, a w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedzić, że chodzi o podejrzenie COVID-19.

Objawy koronawirusa. Co robić? Gdzie się zgłosić? Jeżeli podejrzewasz, że możesz być zakażony koronawirusem (COVID-19), musisz bezzwłocznie zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.

Na stronie rządowej przygotowano test, który może pomóc w określeniu, czy objawy faktycznie wskazują na SARS-CoV-2 https://pacjent.gov.pl/koronawirus/sprawdz-objawy.

Tekst ma charakter wyłącznie informacyjny. W celu zasięgnięcia porady medycznej skontaktuj się z lekarzem.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM