Nietypowe objawy koronawirusa (SARS-CoV-2). Sprawdź, czy masz objawy COVID-19
Z tego tekstu dowiesz się:
• Jakie są objawy koronawirusa (COVID-19)?
• Jakie są nietypowe objawy COVID-19?
• Objawy koronawirusa. Co robić? Gdzie się zgłosić?
Jakie są nietypowe objawy COVID-19? Objawy koronawirusa
Od początku pandemii minęło dość czasu, żeby wszyscy, a już na pewno większość, zdążyli przyzwyczaić się do funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Jednak z perspektywy naukowców i lekarzy to wciąż świeża sprawa. Badania nad SARS-CoV-2 trwają i niemal codziennie słyszymy coś nowego na temat wirusa. Pewne jest za to, że COVID-19 pozostaje dużym zagrożeniem i dopóki nie będzie skutecznej szczepionki, dopóty potrzebne będą obostrzenia. Tylko jak rozpoznać, że ma się do czynienia z koronawirusem, a nie zwykłą grypą, która tak bardzo lubi "łapać" nas w okresie jesienno-zimowym?
Jakie są objawy koronawirusa (COVID-19)? Do najbardziej typowych objawów należą gorączka (powyżej 38 stopni), suchy kaszel, zmęczenie, a także ból gardła, głowy czy mięśni. Przy takim zestawie od razu zapala się czerwone światło, ale COVID-19 wcale nie ogranicza się do tych kilku objawów. Jakie są nietypowe objawy COVID-19? Kolejne przypadki zachorowań pokazują, że u niektórych osób pojawiają się także biegunka, zapalenie spojówek i utrata węchu oraz smaku. Dodatkowo mogą występować brak apetytu, a u starszych pacjentów także dezorientacja i zawroty głowy. Jeszcze innym nietypowym objawem jest wysypka, która kojarzy się raczej z ospą wietrzną niż SARS-CoV-2, oraz zmiany skórne na dłoniach i stopach. Zmiany te przypominają odmrożenia, a lekarze zaczęli nazywać je "covidowymi palcami".
Opisane objawy pojawiają się średnio po 5-6 dniach od zakażenia koronawirusem, jednak znane są przypadki, gdzie pierwsze objawy występują dopiero po 14 dniach.
>> Czytaj także: Objawy koronawirusa u dzieci. Sprawdź, czy dziecko ma objawy COVID-19
Objawy COVID-19. Co robić? Gdzie się zgłosić?
Większość chorych na COVID-19, nawet w przypadku nietypowych objawów, przechodzi zakażenie łagodnie lub umiarkowanie. Nie wolno jednak zapominać, że koronawirus jest groźny dla osób starszych i chorujących przewlekle. U chorych mogą pojawiać się trudności w oddychaniu lub duszności, ból lub ucisk w klatce piersiowej, a także utrata mowy lub zdolności ruchowych. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy lekarskiej, a w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedzić, że chodzi o podejrzenie COVID-19.
Objawy koronawirusa. Co robić? Gdzie się zgłosić? Jeżeli podejrzewasz, że możesz być zakażony koronawirusem (COVID-19), musisz bezzwłocznie zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.
Na stronie rządowej przygotowano test, który może pomóc w określeniu, czy objawy faktycznie wskazują na SARS-CoV-2 https://pacjent.gov.pl/koronawirus/sprawdz-objawy.
Tekst ma charakter wyłącznie informacyjny. W celu zasięgnięcia porady medycznej skontaktuj się z lekarzem.
DOSTĘP PREMIUM
- "W garze zawrzało ponad poziom". Polska u progu buntów w więzieniach? Ekspert: Napięcie stale rośnie
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Kowal tłumaczy, po co Zełenskiemu pociski dalekiego zasięgu. "To bardzo prosta rzecz"
- Ksiądz skazany za antysemickie kazanie. Pierwszy taki wyrok w sprawie katolickiego duchownego
- Polki najczęściej chorują na raka piersi. A jedynie 30 proc. wykonuje mammografię
- Cały obszar Tatr zamknięty dla ruchu turystycznego
- Duży pożar w Rosji. Płonął magazyn ropy naftowej w pobliżu granicy z Ukrainą
- Wznowiona akcja ratownicza w kopalni Pniówek. Jej celem jest dotarcie do siedmiu zaginionych górników
- Alert RCB. W sobotę zawieje i zamiecie śnieżne. Trudne warunki na drogach